Advert
Advert
Advert

'Ölü IŞİD militanı Türkiye'de ortaya çıktı'

Avustralya'daki en üst düzey IŞİD militanı Neil Prakash'ın Türkiye'de gözaltına alındığı ortaya çıktı.

'Ölü IŞİD militanı Türkiye'de ortaya çıktı'
'Ölü IŞİD militanı Türkiye'de ortaya çıktı' Admin
Bu içerik 158 kez okundu.
Advert

New York Times, ABD'nin, Irak'ın Musul kentinde düzenlediği hava saldırısında öldüğü açıklanan Avustralyalı IŞİD militanı Neil Prakash'ın hayatta olduğu ve bir Ortadoğu ülkesinde gözaltına yakalandığı duyurdu.

Avustralya Yayın Kuruluşu'na (ABC) konuşan bir kaynak ise Ebu Halid el Kambodi adını kullanan Prakash'ın birkaç hafta önce Türkiye'de yetkililere teslim olduğunu belirtti.

KEENAN: SURİYE VE IRAK'TAKİ ÖLÜM HABERLERİNİ DOĞRULAMA İMKANIMIZ KISITLI

Avusturya Başbakanı Malcolm Turnbull'un Terörle Mücadele Danışmanı Michael Keenan, hükümetin söz konusu haberle ilgili yorum yapamayacağını, konunun bir istihbarat meselesi olduğunu söyledi.

Keenan şu ifadeleri kullandı: "Hükümet, mayıs ayında Prakash'ın öldüğü haberini, ABD yönetiminin bilgisi temelinde verdik. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi, hükümetin Suriye ya da Irak'ta yaşanan ölümleri doğrulama imkanı kısıtlı. Buralar, çok sayıda kontrol edilemeyen alanların da olduğu savaş bölgeleri."

NEIL PRAKASH KİMDİR?

Fiji-Hindistan ve Kamboçya asıllı Avustralya vatandaşı Prakash, 2012 yılında Budizm'den İslamiyet'e geçmiş, 2013 yılında da Suriye'ye gitmişti. Burada Ebu Halid el Kambodi adını alan Prakash, ABD'nin 'öldürülecekler listesi'ne girmişti. IŞİD'in propaganda videolarında da görülen Prakash, örgüte Avustralya'dan militan toplayan en üst düzey isimdi. Prakash'ın, 2015 ve 2016 yıllarındaki Anzak Günü'ne yönelik engellenen saldırı planlarına dahil olduğu belirlenmişti.

Suriye Irak Neil Prakash Ebu Halid el Kambodi Fiji Hindistan Kamboçya Anzak Günü
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol yasağına bir açıklama daha
Alkol yasağına bir açıklama daha
Rus generalin torunundan Türkiye'ye çağrı
Rus generalin torunundan Türkiye'ye çağrı