Advert
Advert
Advert

Ortalığı karıştıracak mektup! Suikast sonrasında ABD’den Türkiye’ye gelen notta ne yazıyor

Washington, Ankara’da Rus büyükelçiye düzenlenen suikastın ardından Türkiye’de, Amerika ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından “rahatsızlık duyduğunu” Türk tarafına iletti.

Ortalığı karıştıracak mektup! Suikast sonrasında ABD’den Türkiye’ye gelen notta ne yazıyor
Ortalığı karıştıracak mektup! Suikast sonrasında ABD’den Türkiye’ye gelen notta ne yazıyor Admin
Bu içerik 212 kez okundu.
Advert

Washington, Ankara’da Rus büyükelçiye düzenlenen suikastın ardından Türkiye’de, Amerika ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından “rahatsızlık duyduğunu” Türk tarafına iletti.

Amerika’nın Sesi (VOA) sitesinin haberine göre, konunun Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı telefon görüşmesinde gündeme getirildiği bildirildi.

Günlük basın brifinginde bu konuya değinen Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, VOA muhabirinin sorusuna şu yanıtı verdi: “Sayın Bakan (Kerry), Fethullah Gülen Amerika’da yaşıyor diye, Amerika’nın gizli ya da açıktan, dünkü, kelimelerle ifade edilemeyecek suikasta karıştığı ya da destek verdiği yönünde Türkiye’de kullanılan söylemlerle ilgili kaygıları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşmesinde kendisine iletti.”

Kirby, böyle bir bağlantının “asılsız iddia” olduğunun altını çizdi.

Türkiye, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un bir polis memuru tarafından öldürülmesinden doğrudan Fethullah Gülen cemaatini suçluyor. Konu, Kerry ve Çavuşoğlu arasındaki telefon görüşmesinde gündeme gelmiş, Türk Dışişleri kaynaklarına dayandırılan haberlerde Çavuşoğlu’nun Kerry’ye, “hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın saldırının arkasında FETÖ’nün olduğunu bildiğini” söylediği belirtilmişti.

KERRY’DEN TAZİYE DİLEĞİ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yayınladığı yazılı açıklamada, Çavuşoğlu’yla yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’de son günlerde yaşanan terör olaylarıyla ilgili taziye dileklerini iletti.

Kerry’nin Karlov cinayeti soruşturmasında yardım önerdiği belirtilen açıklamada ayrıca iki bakanın Suriye’de ateşkes ilanı, insani yardımların sürdürülmesi ve iç savaşı sona erdirecek siyasi görüşmelerin başlatılması çabalarını ele aldığı kaydedildi.

‘GÜLEN’İN İADESİYLE İLGİLİ BİR KARAR YOK’

Brifingin ardından CNN televizyonuna konuk olan Kirby “Kerry Gülen’in iadesini düşünecek mi?” sorusunu yanıtladı. ABD Dışişleri sözcüsü, bu konudaki resmi söylemi tekrarladı ve iade sürecinin devam ettiğini hatırlattı. “Bu gerçeklere, kanıtlara dayandırılmalı” diye konuşan Kirby, konunun değişik şekillerde defalarca kendilerine getirildiğini ve Türk yetkililerin kaygılarını anladıklarını söyledi. “Şu ana kadar iadeyle ilgili bir karar alınmadı” diye konuşan John Kirby, bununla birlikte Türkiye’de cinayetle ilgili olarak Amerika ve Gülen bağlantılı ­söylemlerden duyulan kaygıların Kerry tarafından Çavuşoğlu’na iletildiğini açıkladı. Kirby, böyle bir bağlantının asılsız iddia olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Odatv.com

ABD FETÖ Rusya
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi