Advert
Advert
Advert

Oruç tutan kız çocuğu hayatını kaybetti

Gelenekleri arasında uzun süreli oruç bulunan Hindistan’ın Jain topluluğundan 13 yaşındaki kız çocuğu, iki ayı aşkın süre oruç tutunca yaşamını yitirdi

Oruç tutan kız çocuğu hayatını kaybetti
Oruç tutan kız çocuğu hayatını kaybetti Admin
Bu içerik 223 kez okundu.
Advert

Hindistan'ın Haydarabad kentinde 13 yaşındaki Aradhana Samdariya, 68 gün oruç tuttuktan sonra kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti.

Haydarabad'da kuyumculuk yapan Aradhana'nın ailesi, kızlarının bir Jain rahibesi olmak istediğini söyledi. Bu nedenle ona 7 hafta oruç tutma izni verdiklerini ancak kızın oruç tutmayı bırakmayı reddettiğini, 17 gün daha kaynamış su içerek oruca devam ettiğini savundu.

Baba Lakshmichand Samdariya yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, "Oruç için izin istedi. 51 gün sonra durmasını istedik ancak bırakmadı. Orucu gönüllüydü. Kimse onu zorlamadı" şeklinde konuştu.

Polis, kızları açlıktan ölen aileyi soruşturuyor. Alman dpa ajansına bilgi veren polis yetkilisi, "Pazar günü ailesine karşı suç teşkil eden adam öldürme suçlamasıyla soruşturma başlattık. Ailenin bir zorlaması var mı bunu incelemek zorundayız" dedi.

Aile yargılanırsa 10 yıla kadar hapis cezası alabilir. Bir eyalet mahkemesi Jain topluluğu içindeki uzun süreli orucu intihara eşdeğer olduğu gerekçesiyle bir dönem yasaklasa da Hindistan Yüksek Mahkemesi, bu kararı dini özgürlükleri gerekçe göstererek bozdu.

Aktivistler aileyi suçluyor

Çocuk hakları savunucusu Achyuta Rao, bir çocuğun böyle hayatı riske atan ciddi bir konuda tek başına karar veremeyeceğini söyleyerek aileyi suçladı. Rao, ailenin onu durdurup cesaretlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Pek çok Hintli, sosyal medyada Rao'nun görüşlerini savundu. Aileyi dini fanatizmi teşvik etmekle suçladılar.

Oruç tutmak, sıkı bir disiplin içeren, şiddet karşıtı antik bir dini takip eden Hindistan'ın Jain azınlığı içinde bir gelenek. Hindistan'ın 1 milyar 250 milyonluk nüfusunun yüzde 1'i Jainizm'e inanıyor.

Oruç tutan kız
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşı iznine çıkan askerlere saldırıp, komutanın kolunu çıkarmışlardı... Tutuklandılar
Çarşı iznine çıkan askerlere saldırıp, komutanın kolunu çıkarmışlardı... Tutuklandılar
Suudi Arabistan Yemen'de sivilleri vurdu: 8 ölü
Suudi Arabistan Yemen'de sivilleri vurdu: 8 ölü