Advert
Advert
Advert

Paris Anlaşması 72 ülkenin onayıyla yürürlüğe giriyor, sıra Türkiye’de

Dünya bir dönüm noktasında. Paris Anlaşması, küresel emisyonların yüzde 56.75’inden sorumlu 72 ülkenin onayıyla 4 Kasım’da yürürlüğe giriyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 191 ülkenin imzaladığı ve geçtiğimiz Aralık ayında kabul edilen anlaşma, tarihte en hızla hayata geçirilen anlaşmalardan biri olacak.

 Paris Anlaşması 72 ülkenin onayıyla yürürlüğe giriyor, sıra Türkiye’de
 Paris Anlaşması 72 ülkenin onayıyla yürürlüğe giriyor, sıra Türkiye’de Admin
Bu içerik 299 kez okundu.
Advert

İklim değişikliğine neden olan seragazı emisyonlarının azaltılması ile küresel ısınmanın en fazla 2°C ile sınırlandırılmasını öngören Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi için küresel emisyondaki payı en az yüzde 55 olan, 55 ülkenin onayı gerekiyordu. Bu şart, küresel emisyonların yüzde 56.75’inde sorumlu 72 ülkenin onay vermesi ile sağlandı.

Türkiye ise Paris Anlaşması’nı imzaladı fakat henüz onaylamadı. Türkiye hükümetinin artan elektrik ihtiyacının karşılanması noktasında sergazı emisyonunu azaltıcı tedbirler uygulamaya yönelik endişeleri bulunurken Greenpeace ile Avrupa Birliği Yenilenebilir Enerji Konseyi’nin hazırladığı Enerji [D]evrimi Raporu, Türkiye’nin sahip olduğu sürdürülebilir enerji potansiyeli ile seragazı emisyonunu azaltırken dünyaya öncülük edecek adımlar atmasının mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Takım Lideri Ansgar Kiene de eski ve kirli enerji üretim biçimlerinde ısrarcı olmanın sadece iklim değişikliğini olumsuz yönde etkilemekle kalmayacağını; suyumuzu, yiyeceğimizi ve havamızı da kirleterek yaşam kalitemizi de düşüreceğine dikkat çekiyor.

Kiene, yenilenebilir enerjilere öncelik vermesi durumunda Türkiye’nin gerek ekonomik alanda gerekse Paris Anlaşması kapsamında öncü adımlar atmasının mümkün olduğunun altını çiziyor; “Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları ile donatılmış bir ülke.

Özellikle Türkiye’nin güneş potansiyeli birçok ülkeden çok daha yüksek. Bu bağlamda Türkiye’nin karar alıcıları, iş dünyası liderleri ve vatandaşları bu olanaklardan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını arayarak, Türkiye’yi güneş enerjisi konusunda dünyada lider pozisyonuna taşıyarak, diğer ülkelere de örnek teşkil edebilirler.”

Paris Anlaşması Greenpeace
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor