Advert
Advert
Advert

Pentagon'dan ihale alan 3 Türk 'casusluk'tan tutuklandı

ABD'de teknoloji şirketi kuran 3 Türk, Pentagon'dan çok sayıda ihale aldı. Ancak üretimi kaçak olarak Türkiye'de yapınca ‘askeri sırları ülke dışına çıkarmak' suçlamasıyla cezaevine atıldılar. Şimdi 20 yılla yargılanıyorlar.

Pentagon'dan ihale alan 3 Türk 'casusluk'tan tutuklandı
Pentagon'dan ihale alan 3 Türk 'casusluk'tan tutuklandı Admin
Bu içerik 286 kez okundu.
Advert

Vatan'da yer alan habere göre, Pentagon, İç Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın müdahil olduğu dava dosyasına göre, Ferdi Murat Gül (39) isimli Türk, ABD'de Bright Machinery Manufactoring (BMM) ve FMG Machinery Group isimli 2 makine ve parçaları üreten şirket kurdu.

BMM'nin satın alma ve satış sorumlusu Serap Başcı (29), üretim müdürü ise 44 yaşındaki Fatih Çivi'ydi. Gül, 2010 yılından itibaren Pentagon ihalelerine girmeye başladı. En önemli şart bu parçaların ABD içinde üretilmesiydi. 2011-2015 arasında BMM şirketi, ABD'de tam 346 ihale aldı.

İhaleler, savaş uçağı füze fırlatma sistemi, denizaltı torpidoları ve bomba atarlar için parça üretimi konusundaydı. Toplam bedelleri 7.3 milyon doları buldu. Ancak üretilen parçaların bir kısmı istenilen standartta olmadığı ve işe yaramadığı anlaşılınca Pentagon BMM'yi takibe aldı. 5 yıllık oyun böylece açığa çıktı.

SERAP OLDU SARAH, FERDİ OLDU FRED

ABD vatandaşı olan Serap Başçı, Sarah Basci ismini kullanıyordu. Bu isim mahkeme evrakında da yer aldı. Yine ABD vatandaşı olan Fatih Çivi'nin, ABD'de kullandığı isim Frank Civi'ydi. Türk pasaportuna sahip Ferdi Murat Gül ise, Fred Gull ismini tercih ediyordu.

ABD Pentagon Türk casus
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Coca Cola'da skandal... Şirket kabul etti
Coca Cola'da skandal... Şirket kabul etti
Dikkat: Yılbaşında ücretli olacak!
Dikkat: Yılbaşında ücretli olacak!