Advert
Advert
Advert

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı

Perakende satış hacmi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin perakende satış hacmi endeksini açıkladı.

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı
Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı Admin
Bu içerik 81 kez okundu.
Advert

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,3 yükseldi. Bu dönemde otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,2 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar 0,4 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %0,8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %0,7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %1,4, posta veya internet üzerinden satışlar %5,7 azalırken, elektrikli eşya ve mobilya satışları %0,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi, Mayıs 2017

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,2 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,2 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %3,8, otomotiv yakıtı satışları %1,6 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları %3,6 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %2,3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %12,3, posta veya internet üzerinden satışlar %4,7 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları %0,8, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %6,7 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi, Mayıs 2017

Perakende ciro bir önceki aya göre %0,5 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,3, otomotiv yakıtı satışları %1,1 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %13,6 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %11,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,8, otomotiv yakıtı satışları %18,6 arttı.

Perakende satış endeksleri, Mayıs 2017

Perakende satış hacmi gıda tütün satışları
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir