Advert
Advert
Advert

Peter ve Kurt herkes için sahnede

16 Ekim Pazar 13.00 ve 20.00’de Rus besteci Sergey Sergeviç Prokofyev’in dünyaca ünlü müzik masalı ‘’Peter ve Kurt’’, gündüz çocuklar akşam ise LGOSM’nin yetişkin seyircisi için sahnelenecek.

Peter ve Kurt herkes için sahnede
Peter ve Kurt herkes için sahnede Admin
Bu içerik 299 kez okundu.
Advert

20. yüzyıl senfonik müzik alanında ihtisaslaşan Stefano Mazzoleni’nin şefliğini üstlendiği Leyla Gencer Gençlik Senfoni Orkestrası’nın sahneye koyduğu “Peter ve Kurt” (1936), Rus besteci Sergei Prokofiev’in (1891-1953) yazdığı bir eser. Bu eser, bir yandan çocukları bir orkestrada yer alan müzik aletleri ile tanıştırıyor, diğer yandan onlara müzik yoluyla hikaye anlatılabileceğini gösteriyor. Çünkü, Prokofiev, eserde, “Peter ve Kurt’un” öyküsünü her bir karakteri bir enstrüman ya da enstrüman grubuyla ve bir müzik temasıyla özdeşleştirerek bir anlatıcı yardımıyla anlatıyor.

1987 yılında Prokofiev’in biyografisini yazan Harlow Robinson, onun  “Peter ve Kurt” gibi bir eseri yaratmasının tesadüf olmadığını belirtir çünkü Porkofiev, çocukları dizginlenemez yaratıcılıklarından ötürü çok sevmektedir. Bu yüzden Robinson onun için, Peter ve Kurt”u yazdığında ‘’Prokfiev, 45 yaşında bir çocuktu” der ve ekler: ‘’Bunun kanıtı da çocuklar için yaptığı bestelerde gizlidir.’’ Anlatıcılığını Yücel Özeke’nin üstlendiği Eser, Şef Stefano Mazzoleni’nin yönetimindeki Leyla Gencer Gençlik Senfoni Orkestrası’nın yorumuyla, büyükler için de çokça mesaj veriyor. Eserin çocuklar için olan gündüz seansı tek, yetişkinler için olan akşam seansı iki bölümden oluşuyor. Bilet fiyatı (çocuk) 20TL, (yetişkin) 35 TL’dir, biletler Biletix ve LGOSM gişelerinden temin edilebilir.

Peter ve Kurt
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Domatesin kilosu hızla düşüyor
Domatesin kilosu hızla düşüyor
ABD’de yine silahlı saldırı şoku: Çok sayıda ölü var
ABD’de yine silahlı saldırı şoku: Çok sayıda ölü var