Advert
Advert
Advert

Pravda: Obama Türkiye'yi kaybetti

Suriye konusunda ABD ile Rusya arasındaki çatlak daha da büyürken Rus basınının Beyaz Saray’a yönelik eleştirileri dikkat çekti.

Pravda: Obama Türkiye'yi kaybetti
Pravda: Obama Türkiye'yi kaybetti Admin
Bu içerik 298 kez okundu.
Advert

Pravda gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın performansına ağır sözler yöneltirken “Brexit’e izin verdi, Türkiye’yi kaybetti” gibi ifadeleri de kullandı.

Pravda gazetesi, “Obama, dünyaya ne sağladı?” başlığı ile yayımladığı bir analize “Dört ay içinde görevinden ayrılacak olan Başkan Obama, nasıl bir mıras bırakıyor? Obama, megalomanya hastalığına yakalanan ilk ABD başkanı ve her konuda tamamen yetersiz. Birçok kişi, ABD’yi bilerek yıktığına ve dünyadaki imajına zarar verdiğine inanıyor. Gerçekten öyle mi?” sorusuyla başladı.

Barack Obama’nın sekiz yıllık görev döneminde yüzde 8 üzerinde bir ekonomik büyümeyi sağlamamış olan ilk ABD Başkanı olduğunu savunan gazete, ülkedeki reel işsizliğin arttığını, orta sınıfın reel karının yerinde sayıldığını, ırksal çekişmelerin tırmandığını, devlet borcunun büyüdüğünü öne sürdü.

Pravda “Obama'nın, iktidara geldikten kısa bir süreden sonra Suriye, Libya, Somaliya, Pakistan, Yemen, Afganistan ve Irak’ı bombamalaya başladığını, Obama’nın mirası olarak “Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da yıkılmış meşru hükümetleri”ni bıraktığını iddia etti, Obama’nın Moskova’ya karşı çıkarak Suriye’de Rusya ile ABD arasında doğrudan çatışmalara kaymasıyla tehdit eden yeni bir soğuk savaşı tetiklediğini savundu.

Analizinde “Obama, Brexit’in meydana gelmesine izin verdi. Türkiye, Filipinler, İsrail ve Suudi Arabistan’ı müttefik olarak kaybetti” eleştirisinde bulunan gazete, Obama’nın İran, Suriye ve Kuzey Kore’nin artık yenilgiye uğratılan düşmanlar olmaktan çıkmasını sağladığını, buralarda Rusya’nın her yerde birinci jeopolitik oyuncu olduğu yorumunu yaptı.

Pravda analizine son verirken de “Ancak Hillary iktidara gelirse, Obama fevkalade bir başkan, şefkatlı bir adam olarak gözükür” diyerek dolaylı olarak ABD başkanlık yarışında Donald Trump’un kazanmasının tercih edildiğini ortaya koydu.

Beyaz Saray Rusya ABD Suriye Barack Obama
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor