Advert
Advert
Advert

Reina saldırganı Rakka'ya mı kaçtı?

Reina saldırganının IŞİD’in Suriye’deki başkenti konumundaki Rakka’ya geçtiği iddia edildi.

Reina saldırganı Rakka'ya mı kaçtı?
Reina saldırganı Rakka'ya mı kaçtı? Admin
Bu içerik 309 kez okundu.
Advert

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Rai Al Youm gazetesi, çoğu turist onlarca kişinin hayatını kaybettiği Reina’daki terör saldırısıyla ilgili dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Gazete, “katilin Rakka’ya kaçmış olabileceği” yönündeki iddialara yer vererek, bu durumun Türkiye’nin güvenliği açısından büyük bir tehlike arz ettiği ifade edildi:

“IŞİD’in üstlendiği ve İstanbul’da bir gece kulübünü hedef alan saldırının failinin örgütün başkenti konumundaki Rakka’ya ulaştığı yönündeki haberler eğer doğruya, bu durum Türkiye’nin güvenliği açısından büyük bir başarısızlıktır.

Türkiye’nin güvenlik güçleri olayla ilgili birçok kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan biri de saldırganın Konya’da oturan karısı. Ancak bu, bütün bu gözaltına alınanların olayla bağlantıları olduğu anlamına gelmiyor.

Güvenlik önlemlerindeki bu eksiklik belki Türkiye ve Erdoğan aleyhinde savaş ilan eden IŞİD’i cesaretlendirecektir. Gerçi IŞİD, kendisine karşı askeri müdahalede bulunan ve Cerablus’tan sonra El Bab’a yönelen Erdoğan’dan intikam almak için cesaret konusunda teşvike muhtaç değil.

Ülkenin güven ve istikrara ihtiyacı olduğu bu dönemde, bu saldırıdan kaynaklı Türkiye’nin güvenlik konusundaki heybeti oldukça zarar gördü. Güvenlik birimlerinin bu olayın önlenmesi ve saldırganın yakalanması konusundaki başarısızlığı, bundan sonra birçok turistin tarih ve turizm başkenti İstanbul’u ziyaret etme konusunda tereddüte düşürecek. Zaten daha önceki saldırı ve patlamalar da bunu hedefliyordu.”

‘İSTİHBARATIN BAĞIŞIKLIĞINA GÖLGE DÜŞTÜ’

Lübnanlı akademisyen Muhammed Nureddin, Katar’da yayınlanan El Şark gazetesindeki yazısında ise, Reina saldırısının Türkiye ile ilgili “istikrarsız ve güvensiz bir ülke” şeklinde bir intiba yarattığını dile getirdi. Nureddin, saldırıdan sonra akla gelen soruların cevabının ise bölgesel gelişmelere bağlı olduğunu ifade etti.

“Yılbaşı kutlamaları esnasında İstanbul’daki, Reina gece kulübüne yönelik saldırı Türkiye’yi sarstı. Bu saldırının tehlikesi birden fazla unsurdan kaynaklanıyor. Bunlardan birincisi, Rus büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesinden sonra 10 gün içerisinde meydana geldi. İkincisi, bu saldırı turistleri hedef aldı. Bu durum da iki yıldır sıkıntı yaşanan turizm sektörünü daha da vurdu. Üçüncü, saldırının hedefinde olanların toplanmalarına vesile olan durum Hristiyanlıkla ilgili (Noel kutlaması) ve saldırgan da ‘Allahu ekber’ diye bağırdı. Bu da saldırıya dini bir anlam yüklüyor. Dördüncü unsur ise, bu saldırı Türkiye ile ilgili ‘istikrarsız ve güvensiz’ olduğu şeklinde bir intiba uyandırıyor.

Bu saldırı Türk istihbaratının bağışıklığına da gölge düşürdü. Saldırı bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Bu soruların cevabı ise Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar ve bölgesel durumla alakalı.”

Reina saldırganı IŞİD Rakka Suriye
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor