Advert
Advert
Advert

Rize’de taş ocağına karşı kadınlar nöbete başladı

Bölgede deniz dolgusuyla yapılması planlanan Rize-Artvin Havalimanı’na dolgu malzemesi sağlamak amacıyla açılması planlanan taş ocakları köylülerin tepkisine neden oldu

Rize’de taş ocağına karşı kadınlar nöbete başladı
Rize’de taş ocağına karşı kadınlar nöbete başladı Admin
Bu içerik 112 kez okundu.
Advert

Sendika'nın haberine göre, Pazar’ın Sivrikale Köyü ile civar köyleri de kapsayan taş ocakları için Rize Valiliği tarafından verilen ÇED gerekli değil kararına karşı iki ayrı dava açan köylülere inat taş ocağı şirketi, yargı kararını beklemeden bölgede çalışma ve işbaşı kararı aldığını duyurdu.

Önceki gün şirketin duyurusuyla harekete geçen köylüler, vadi girişine geceden çadır kurarak beklemeye başladı. Sabahın erken saatlerinde jandarma ekipleri bölgeye gelip köylülerin beklediği vadi girişinde güvenlik önlemi alırken, köylü kadınlar, iş makinelerinin vadiye girmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek nöbet tutmaya başladı.
Aynı bölgeden olan şair İbrahim Karaca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Faaliyet başlamıştır… Vadi girişine yığınak yapan polis ve jandarma eşliğinde kepçeler ve iş makinaları talana başlıyor. Gece nöbet tutan arkadaşlarımızın bildirimidir. Kalecik sahile inmek üzere köy cami hoparlöründen köylülere çağrı yapıldı.
Haçapit köylülerine, ‘çay toplayan köylüler, köyümüzü savunma zamanıdır, köyümüz elden gidiyor’ başlıklı bir duyuru yapıldı” ifadelerini kullandı.

Yine aynı köyden olan BirGün Gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın da, sosyal medya hesabındaki paylaşımında köylü kadınların vadi girişinde toplanmaya başladığını duyurdu.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
BEDAŞ 20 polis eşliğinde Cemevi'nin elektriğini kesti!
BEDAŞ 20 polis eşliğinde Cemevi'nin elektriğini kesti!