Advert
Advert
Advert

Rus basınından suikast yorumları

Andrey Karlov’un katledilmesinden sonra güvenlik meselesine ilişkin tartışmalar sürüyor.

Rus basınından suikast yorumları
Rus basınından suikast yorumları Admin
Bu içerik 227 kez okundu.
Advert

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un katledilmesinden sonra güvenlik meselesine ilişkin tartışmalar sürerken Rus medyası, güvenlik önlemlerinin yetersizliğini eleştirdiği olayın sonucunda Moskova ve Ankara'nın kenetlenmesine ve iki başkentin Suriye savaşına son vermeye yönelik işbirliğini yoğunlaştırmasına yol açacağını yazdı.

Moscow Times, analizinde “Her iki ülkenin ihtilafa dahil olmalarından kaynaklanan terör tehdidini küçümsediklerini” öne sürdü.

“Moskova, büyük bir terörist saldırıyı öngörmede veya saldırıyı önlemek için gerekli tedbirleri almada başarısız oldu” diyen gazete, bunun Kremlin’in hava seyahatlerini iptal edip Rus turistleri Mısır’dan tahliye edemediği Eylül 2015’ten bu yana ikinci başarısızlık olduğunu savundu.

Gazete, Karlov suikastında “Rus Dışişleri Bakanlığı ve diplomatların güvenlindiğinden sorumlu Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (SVR) büyük ölçüde sorumlu olduğunu savunduğu analizinde Karlov’un katilinin “Rusya Büyükelçiliğini de koruyan Türk polis servisinde görevli olmasını, Rus istihbarat görevlilerinin mesleki kabiliyetinin ve Türk güvenlik servisleriyle ‘ortaklığının’ üzücü durumununun göstergesi" olarak yorumladı.

Rusya’nın Suriye politikasının da eleştirildiği analizde, Türkiye’nin “birkaç yıldır Rusya’nın SVR’nin diplomatik güvenlik bölümünden silahlı muhafızlarının kullanılması önerisine direndiğini” iddia ettikten sonra Türkiye'nin beşkentinde "yabancı diplomatlara güvenlik sağlamaya beceremeyen evsahibi bir ülke görüntüsünü verdiği" eleştirisinde bulundu.

Moscow Times “Türkiye şimdi Suriye’de Rusya’ya ayak uydurmak için elinden gelenin fazlasını yapmak zorunda kalacak ve Moskova, bu kozu kendi yararına kullanacak” gibi savları da dile getirdiği analizinde bunun bir göstergesi olarak da Moskova’da Rusya, Türkiye ve İran arasındaki üçlü toplantısının sonuçlarını gösterdi.

Andrey Karlov Rusya Suriye Kremlin suikast
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi