Advert
Advert
Advert

Ruslar Çin'in uzay çalışmalarını değerlendirdi

Tiangong-2 uzay laboratuvarının dün akşam başarıyla fırlatılmasından sonra Rus uzmanlar, Çin'in insanlı uzay projelerindeki başarısını olumlu değerlendirdi.

Ruslar Çin'in uzay çalışmalarını değerlendirdi
Ruslar Çin'in uzay çalışmalarını değerlendirdi Admin
Bu içerik 381 kez okundu.
Advert

Rusya Tsiolkovsky Uzay Akademisi üyesi Andrei Ionin, Tiangong-2 uzay laboratuvarının fırlatılmasını, Çin'in uzay istasyonu inşasında attığı yeni bir adım şeklinde tanımlayarak, bunun, Çin'in uzay sanayii ve teknolojilerinde hızlı ilerlemeler kaydettiğini gösterdiğini söyledi.

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Sanayi ve Rekabet Komitesi Başkanı Konstantin Babkin, Çin'in uzay sanayiinde elde ettiği bilimsel ve teknolojik başarıların, ulusal ekonomiye ve vatandaşların yaşamına yarar sağlayabileceğini belirtti.

Diğer yandan Çin uzun zamandır uzay alanındaki uluslararası işbirliğini geliştirmeye çalışıyor. Rus uzmanlar, Çin ile Rusya'nın uzay alanındaki işbirliğine olumlu bakıyor.

Khrunichev Uzay Araştırma Merkezi mühendisi Sergey Alexandrov, Çin'in gelecekte inşa edeceği uzay istasyonunun, çeşitli ülkelerden astronotlar ve uzaycılık kuruluşlarının ortaklaşa bilimsel araştırma yapması için bir platform sağlayacağını dile getirdi.

Rusya Federasyonu Uzay Ajansı Başkanı İgor Komarov ise, Rus uzay kuruluşlarının Çin'le işbirliği yapmayı beklediklerini vurgulayarak, iki ülkenin ortak çalışabileceği konuları şöyle sıraladı: İnsanlı uzay projeleri, roket motoru ve yeni uzay teknolojileri üzerine Ar-Ge çalışmaları yapılması, ortak Ay ve Mars keşif misyonları yürütülmesi.

Komarov, Çin ve Rusya'nın bu alanda işbirliğini gerçekleştirme gücüne sahip olduğuna ve iki ülkenin hükümetleri ve bilimsel çevrelerinin birbirlerine güven beslediğine dikkat çekti.

Çin Rusya Tiangong-2
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor