Advert
Advert
Advert

Rusya denetiminde 'federasyon' pazarlığı!

Rusya’nın, geçen ay Suriye rejimi ve PYD öncülüğündeki bir grup Kürt siyasi partisi ile ülkenin federasyonla yönetimi için bir toplantı yaptığı iddia edildi.

Rusya denetiminde 'federasyon' pazarlığı!
Rusya denetiminde 'federasyon' pazarlığı! Admin
Bu içerik 276 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet'ten Mahmut Oral'ın haberine göre elde edilen toplantı tutanaklarında, Kürt tarafı Suriye’nin adının “Suriye Demokratik Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini, fedarasyon sistemine geçilmesini, kantonların tanınmasını, YPG’nin asayiş gücü olarak meşruiyetinin tanınmasını talep ettiği ifade edildi. Kürt kaynaklar, Suriyeli yetkililerin bunları kabul edemeyeceklerini söylemesi üzerine, toplantıdaki Rusların “Bunları kabul edeceksiniz, siz etmeseniz de başkanınız (Esad) kabul edecektir” dediğini iddia etti.

Cumhuriyet’in haberine göre, Rusya arabuluculuğu ile 17 Eylül günü, Afrin’in 100 kilometre kadar güneyinde bulunan El Humeyim bölgesindeki Rus Üssü’nde gerçekleşen toplantıya, Suriye rejimi temsilcileri, aralarında PYD’lilerin de olduğu bir grup siyasi parti temsilcisi ve Rus askeri yetkililer katıldı. Toplantıya PYD’li Fevziye Yusuf, Suriye Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Luey Kharita, Suriye’deki Rus güçlerinin genel komutanı olan Albay Olderfornikof Aleksander Aleksandrovidiç'in katıldığı iddia edildi. Gazetenin haberine göre, heyetlerde 8 Rus yetkili yer alırken, Esad yönetimi ve Kürtleri temsilen 9’ar yetkili yer aldı. Öte yandan toplantıya PYD dışında bazı Suriye Kürt parti temsilcilerinin de katıldığı belirtildi.

Suriye Rusya PYD federasyon
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme