Advert
Advert
Advert

Rusya, Suriye'ye S-300 gönderdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'ye S-300 hava savunma sistemi gönderildiğini açıkladı.

Rusya, Suriye'ye S-300 gönderdi
Rusya, Suriye'ye S-300 gönderdi Admin
Bu içerik 243 kez okundu.
Advert

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, S-300 sisteminin Tartus'taki üssün ve Rusya Filosu'ndaki gemilerin güvenliğinin havadan sağlanması amacıyla konuşlandırıldığını ifade etti.

Batı basınında son günlerde çıkan haberleri değerlendiren Konaşenkov, S-300 sistemlerinin Suriye'de konuşlandırılmasının Batı'da tedirginlik yaratmasına anlam veremediklerini belirtti.

'S-300 SADECE SAVUNMA AMAÇLI'

Konaşenkov, "S-300, sadece savunma amaçlı bir sistem ve hiç kimse için tehdit oluşturmuyor. Kaldı ki, bilindiği gibi, S-300'ün denizde kullanılan versiyonu 'Fort' sistemi de, bölgede bulunan 'Moskva' güdümlü füze kruvazörü üzerinde faal durumda" ifadelerini kullandı.

'ABD, TÜM ATEŞKES ANLAŞMALARINI BOZDU'

Öte yandan Konaşenkov, ABD'nin Suriye'deki tüm ateşkes anlaşmalarını bozduğunu ve teröristlerin güçlenmesini sağladığını söyledi. Konaşenkov, ılımlı muhalifleri Fetih El Şam'dan ayırt edemeyen ABD'nin 9 Eylül'de sağlanan ateşkesle ilgili tüm anlaşmaları bozduğunu vurguladı.

'EARNEST'İ GÖKYÜZÜNDEN YERYÜZÜNE DÖNDÜRMEK İSTERDİK'

Konaşenkov, "Rusya, IŞİD'le mücadeledeki hiçbir amacına ulaşamadı" diyen Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'e de yanıt verdi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü, "Earnest'i gökyüzünden yeryüzüne döndürmek isterdik. Zira IŞİD, bilhassa ABD'nin bu örgütle mücadele etme 'taklidi' sayesinde tüm dünyanın gözü önünde Irak'ın kuzeyini ve sonra da neredeyse Suriye'nin tamamını ele geçirdi" ifadelerini kullandı.

'RUSYA'NIN BAŞARILARI GERÇEK'

Konaşenkov, Rusya'nın Suriye'de elde ettiği başarıların tribünlerden yapılan konuşmalarla değil, yüzlerce yerleşim biriminin barışa dönüş yapması gibi gerçeklerle ölçüldüğünü de vurguladı. Konaşenkov, teröristlerden kurtarılan on binlerce kilometrelik toprakların ve halka ulaştırılan binlerce tonluk insani yardımların da söz konusu gerçeklerin arasında olduğuna işaret etti.

Rusya Suriye S-300
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eren Erdem'den Mehmet Görmez'e sert eleştiri
Eren Erdem'den Mehmet Görmez'e sert eleştiri
'İsmail Kahraman'a beş milyonluk araç alındı'
'İsmail Kahraman'a beş milyonluk araç alındı'