Advert
Advert
Advert

Rusya'dan ABD'ye açık tehdit

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, "Suriye hükümeti kontrolündeki bölgelere yapılacak hava veya füze saldırısı, Rus askerleri için açık bir tehdit oluşturur" dedi.

Rusya'dan ABD'ye açık tehdit
Rusya'dan ABD'ye açık tehdit Admin
Bu içerik 290 kez okundu.
Advert

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Moskova'da yaptığı açıklamada, bazı basın kuruluşlarında yer alan "ABD'nin Suriye'de rejim güçlerine karşı askeri operasyon yapabileceği" yönündeki haberleri değerlendirdi.

Suriye'de kurulu koordinasyon merkezindeki Rus subayların çoğunun sahada görev yaptığını ifade eden İgor Konaşenkov, "Bu nedenle Suriye hükümeti kontrolündeki bölgelere yapılacak hava veya füze saldırısı, Rus askerleri için açık bir tehdit oluşturur. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyr ez-Zur şehrinde ordu birliklerini bombalamasının ardından, Rus askerlerine karşı olası hataları önlemek için tüm tedbirleri aldık" diye konuştu.

Konaşenkov, Amerikalı mevkidaşlarına bu tür planları hayata geçirmeden önce olası sonuçlarını iyi hesap etmelerini tavsiye ederek, "Amerikalı stratejistlere hatırlatmak isterim ki S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerinin etki alanı, tanımlanamayan nesneler için sürpriz oluşturabilir. Sistemin, roketin menşeini belirlemek için vakti olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

S300'LER KONUŞLANDIRILDI

Rusya'nın Suriye'de S-300 savunma sistemi konuşlandırmasını değerlendiren Rus uzmanlar, Su-24 tipi uçağın düşürülmesine ve ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına değinerek, bölgedeki Rus birliklerinin ilave korumaya ihtiyacı olduğu konusunda ortak görüş belirtiyor. 

S-300'lerin diğer hava savunma sistemlerinin aksine füze saldırılarına karşı ilave imkan ve kabiliyetlere sahip..

"S-300 sistemleri, 5 km/sn hızla ilerleyen savaş başlıklarını engelleme ve bunları maksimum 30 kilometre irtifada imha etme kapasitesine sahip. Dolayısıyla ABD'nin Tomahawk füzelerini de imha edebilir.

Moskova merkezli Askeri Öngörüler Merkezi Başkanı Anatoliy Tsıganok'a göre S-300'lerin ABD tarafından Suriye'de kullanılabilecek her füzeyi alt edebilecek güce sahip.

ABD Rusya Suriye S300
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son halini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor
Son halini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor
İçme suyu şebekesi patladı, yollar su altında kaldı
İçme suyu şebekesi patladı, yollar su altında kaldı