Advert
Advert
Advert

SGK borçları yapılandırma süresi uzatıldı!

SGK yapılandırma avantajında vatandaşların taksit sürelerini 9 Ocak 2017 ye kadar uzatıldığını açıkladı. Borçlarını daha önce yapılandıran vatandaşlar 2. taksitlerini 9 Ocak Pazartesi gününe kadar ödeyebilecekler.

SGK borçları yapılandırma süresi uzatıldı!
SGK borçları yapılandırma süresi uzatıldı! Admin
Bu içerik 272 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

SGK’dan yapılan açıklamaya göre normal şartlarda bugün bitmesi gereken sürenin uzatıldığı açıklamasına yer verildi. Teknik sebeplerden dolayı aşırı yoğunluk altında kalan Web sitelerinin doğru hizmet verememesinden kaynaklandığı bu sebeple sürenin uzatıldığı açıklandı. Bankaların alacakları tahsili süresinde kurumun ödeme kanallarına ulaşamadığı için vatandaşın mağduriyetini gidermek adına bu adımın atıldığı açıklamasına yer verildi.

Yeniden Yapılandırma Şartları Nelerdi?

Cumhurbaşkanın imzası ile SGK ‘nın bazı alacaklarının tahsilinin yeniden yapılandırılması ve faizlerden vazgeçilmesini öngörüyordu. 2016 yılı Haziran ayı ve öncesi olan SGK borçlarının yapılandırılması ve faizlerinden vazgeçilmesi kararlaştırılmıştı. SGK’ya borcu olanların peşin ödeme ve 2 ayda bir ödeme seçeneği ile 36 aya kadar taksit imkanı bulunuyordu.

Yapılandırma Hangi Şartlarda Bozuluyor?

Yapılandırma işlemini tamamlayan borçlular ilk 2 taksidi zamanında ödemediği taktirse SGK yapıladırması bozuluyor. Ayrıca aynı yıl içerisinde 2 aksidini aksatan borçlununda yapılandırması bozulacak.

Borcunu Yapılandıranın Ne Avantajı Olacak?

SGK yapılandırma avantajından yararlanacak işveren veya esnafın haciz işlemleri duracağı gibi verilen teşviklerden yararlanacağı anlamına geliyor. Eğer daha önce yapılandırılmış borcu var olsa dahi onlarıda tekrar yapılandırabilme kolaylığı sağlanıyor.

Başvuru süresi ne kadar olacak?

31 Ekim 2016 da başlayan başvuru süresi normal şartlarda 2 ocak 2017 de bitiyordu. Ancak SGK siteminde yaşanan aksaklıklar nedeni ile bu tarih 9 Ocak 2017 ye uzatıldı.

GSS Borçları bu kapsama giriyor mu?

Genel sağlık sigortasına başvurmamış olan kişilerin 2 Ocak 2017 ye kadar olan süreleride uzatıldı. Daha önce borcu olanlar bu borçları yapılandırdığı taktirde sağlık hizmetlerinden tekrar yararlanmaya devam edecekler.

Hangi Alacaklar Borç Kapsamına giriyor?

Sigorta primi,işsizlik sigortası primi,ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi,emeklilik keseneği,sosyal güvenlik destek primi,özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ve genel sağlık sigortası priminin asılları bu borç kapsamına giriyor.

SGK
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'ta yeni dönem
WhatsApp'ta yeni dönem
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...