Advert
Advert
Advert

Sivas Günleri Başlıyor

Âşıkları, halk oyunları, kangal köpekleri, cilt hastalıklarına şifa olan balıkları, yöresel tatları ile Sivas Günleri Ankara’da başlıyor.

Sivas Günleri Başlıyor
Sivas Günleri Başlıyor Admin
Bu içerik 269 kez okundu.
Advert

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir; kültürünü, tarihini, sanatını daha yakından tanıtmak için 1- 4 Aralık tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’ne geliyor. Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) tarafından düzenlenen ve Ruan Fuarcılık tarafından organize edilen 4 gün boyunca Ankaralılarla buluşacak.

Ankara’da bu sene 3.sü gerçekleşecek olan Sivas Günleri kapılarını açmak için gün sayıyor. Birçok el sanatını, şehrin kendine has lezzetlerini Ankaralıların beğenisine sunacak olan Sivas Günleri ün salmış Kangal köpeğinin yanı sıra, cilt hastalıklarını tedavi eden balıklarını ve dünyada tek olan fazla kaburgası bulunan koyununu tanıtacak.

ÂŞIK VEYSEL ANILACAK

Âşık Veysel Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Derneğinin de stant açacağı etkinlikte Âşıkları ile ün salmış olan şehir bu toprakların gördüğü en önemli halk ozanlarından Âşık Veysel’i Cengiz Özkan’ın sesiyle anılacak. Bölgede hala devam eden bu kültürün şimdiki temsilcilerinin atışmalarının da yer alacağı etkinlikte bölgeye özgü halk oyunları oynanacak, Semah gösterileri gerçekleşecek.

Sivas’ın önemli bir değeri olan Zara’lı Halil, Ender Balkır’ın sesi ile anılacak. Bölge kültürünü daha yakından anlatmak için Sivas yöresinde gerçekleşen kına gecelerinin bir temsili de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Sivaslı ressam Kemal Turan’ın sosyal sorumluluk projesi kapsamında oluşturduğu resimler sergilenecek. Açılacak olan serginin gelirinin tamamı Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği için alınacak akülü arabalara harcanacak. Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası açılış günü vereceği konser ile dinleyicilerini bekliyor olacak.

Sivas günleri
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye