Advert
Advert
Advert

Son anketlerde Clinton 4 puan önde

Dünyanın gözünü diktiği ABD seçimlerine üç gün kala yapılan son anketler, Demokrat adayın Cumhuriyetçi Trump karşısında şanslı olduğunu gösteriyor.

Son anketlerde Clinton 4 puan önde
Son anketlerde Clinton 4 puan önde Admin
Bu içerik 222 kez okundu.
Advert

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimine günler kala ülke genelinde yapılan anketlerin ortalamalarına göre, Hillary Clinton rakibi Donald Trump karşısında önde.

Kamuoyu araştırma şirketleri ve medya kuruluşları, seçime sayılı günler kala Demokrat Parti adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump arasında ipi kimin göğüsleyeceğine dair çok sayıda anket açıklıyor.

Son birkaç gün içinde ulusal düzeyde yapılan beş anketin ortalamasını alan CNN araştırmasına göre, iki adayın yarışında Clinton yüzde 46'ya yüzde 42 önde gidiyor.

Clinton, CBS News kanalı ile New York Times gazetesinin ortak anketinde de yüzde 45'e yüzde 42 önde görünüyor. ABC News ile Washington Post gazetesinin araştırmasında, Hillary Clinton'ın yüzde 47, Trump'ın ise yüzde 45 oy alacağı öngörülüyor.

Anketlerin çoğu, ekim ayının son üç günü ile 1 Kasım'da yapıldı. Her ankette en az bin kişiye telefonla ulaşılarak kime oy verecekleri soruldu.

BEZGİN SEÇMEN SANDIĞA GİTMEYECEK

Seçimde yaklaşık 230 milyon seçmenden 150 milyonunun oy kullanması bekleniyor. Erken oy kullanma imkanı sayesinde seçim gününe kadar 40 ila 50 milyon kişinin oyunu önceden kullanmış olacağı tahmin ediliyor. Daha önceki seçimlere de katılım oranının düşük olduğu ABD'de seçmenin en önemli oy kullanmama nedenlerinden biri, adayları beğenmemesi.

ABD seçim Hillary Clinton Donald Trump
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş Cumhuriyet yazarlarına desteğe çağırdı
Yarkadaş Cumhuriyet yazarlarına desteğe çağırdı
“Gazetecilere hemen şimdi özgürlük” toplantısı
“Gazetecilere hemen şimdi özgürlük” toplantısı