Advert
Advert
Advert

‘Şortlu Kadınlar’dan Ayşegül Terzi’ye bisikletli destek

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde hem kadınların yaşadığı şiddete hayır demek hem de bisikletli yaşamın önemine dikkat çekmek için ‘Şortlu Kadınlar Bisiklet Turu’ düzenlendi. Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifi tarafından düzenlenen etkinliğe şortlarını giyerek katılan kadınlara 17 kilometrelik Ayvalık- Cunda Adası arasındaki parkurda bazı erkekler de destek verdi.

‘Şortlu Kadınlar’dan Ayşegül Terzi’ye bisikletli destek
‘Şortlu Kadınlar’dan Ayşegül Terzi’ye bisikletli destek Admin
Bu içerik 476 kez okundu.
Advert

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından dün düzenlenen ‘Ayvalık Şortlu Kadınlar Bisiklet Turu” saat 10.00’da Ayvalık Öğretmenevi önünden başladı. Tura başlamadan önce etkinliğin koordinasyonunu üstlenen Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Temsilcisi Piraye Bayman açıklama yaptı. Bayman, şöyle dedi:

“Bugünkü bisiklet turumuz yakın zamanda tacize uğrayan ve şiddet gören kadınlara destek içindir. Biz diyoruz ki; ‘Şortta giyeriz, mini etekte kime ne?’ Biz istediğimiz yerde istediğimiz saatte dolaşabiliriz. Bunun eylemini yapıyoruz. Özgür, eşit, bağımsız kadınlar olarak yollarda, sokak, mahallelerde dolaşmak istiyoruz.

Bu eylemde, bisikletlerimizle Ali Bey (Cunda) Adası’na gidip, orada vereceğimiz ufak bir mola ardından Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’na dönerek turumuzu tamamlayacağız. 17 kilometrelik bir parkur. Biz bu parkuru düzenli olarak, çocuklarımız, kadınlarımızla birlikte yapıyoruz. Bugün de bunu ‘Kadına şiddete hayır’ demek için yapacağız. ‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’ diyoruz.”

“BİSİKLET YOLUNUN KURALLARA UYGUN KULLANILMASINI İSTİYORUZ”

Aynı zamanda Ayvalık Tabiat Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Bayman, 2013 yılından beri ilçede bisiklet turları düzenledikleri de belirtirken, bunlar bir yarış değil ilçede bisikletle yaşamayı özendirici turlar olduğunu söyledi. Bayman, şöyle dedi:

“Cunda Adası’nda 5 kilometrelik bisiklet yoluna sahip olduk. Fakat bu yolda maalesef motosikletliler dolaşabiliyor, araçlar park edebiliyor, Birkaç kez ciddi kazalar yaşandı. Bisiklet yolunun arttırılmasını istiyoruz. Ayrıca kadın bisikletliler olarak ‘özgür’ değiliz, araç sürücülerin tacize uğrayabiliyoruz. Sürücüler her zaman 1.5 metre mesafe bırakarak dikkatli bir şekilde geçmiyorlar. Sürücülerin trafik kurallarına uymasını istiyoruz. Biz bu konuda çok ciddiyiz, isyandayız. Kadın olarak, ‘özgür ve eşit’ olmak istiyoruz.”

Açıklama ardından ardından başlayan tura, 13 bisikletli kadın katılırken bazı erkekler de destek verdi. Geçen 19 Eylül’de Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, ellerinde dövizlerle Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp, Kurban Bayramı’nın birinci günü İstanbul’da hemşire Ayşegül Terzi’nin şort giydiği için otobüste darp edilmesini kınamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Ayvalık Balıkesir Şortlu Kadınlar Bisiklet Turu Ayvalık Bağımsız Kadın İnsiyatifi
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
Kurtuluş     2016-12-01 Bu nasıl fotoğraf çekmek böyle , neyle çektiniz bu fotoyu hayatımda gördüğüm en rezil foto
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
Galatasaray'ın rakibi Selçuk İnan'a talip oldu
Galatasaray'ın rakibi Selçuk İnan'a talip oldu