Advert
Advert
Advert

Sözleşmeli er maaşları belli oldu

Sözleşmeli er taslağı tamamlandı. Meclis'e gönderilen çalışmaya göre maaşlar bin 500 ila bin 750 TL arasında olacak.

Sözleşmeli er maaşları belli oldu
Sözleşmeli er maaşları belli oldu
Bu içerik 2511 kez okundu.
Advert

Sıcak gündemin en hareketli maddelerinden olan sözleşmeli er taslağı, Meclis'te! Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan "Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu Tasarısı" tamamlanarak TBMM'ye gönderildi. Maliye Bakanlığı'nın görüşleri doğrultusunda hazırlanan taslağa göre sözleşmeli erler en az 3, en fazla 7 yıl görev yapacak. Eğitimi başarıyla geçen erler, 2 yılda bir rütbe alacak. Profesyonel görev kapsamında en az 2 yılını tamamlayanlar sözleşmeli onbaşılığa, sözleşmeli onbaşılıkta 2 yılını tamamlayanlar ise sözleşmeli çavuşluğa terfi edecek.

SINIR BİRLİKLERİNDE DE FARKLI

Tasarıda, sözleşmeli erlere ödenecek maaş ve ikramiyeler de belirlendi. Söz konusu tasarıya göre 1 yılını dolduran sözleşmeli ere bin 500 TL, 7 yılını doldurana ise bin 750 TL maaş ödenecek. Komando ve sınır birliklerinde görev yapacaklara ise daha fazla maaş verilecek. Komando birliklerinde silah altına gireceklere yüzde 8, sınırda görevlendirilenlere de yüzde 3 daha fazla ödeme yapılacak. Sözleşmeli erlere görevde bulundukları her yıl için de 5 bin TL ikramiye ödenecek. Orduda 7 yılını tamamlayan personele, 50 bin TL tazminat verilecek. Öte yandan görevden ayrılan sözleşmeli erlerin devlet memuru olabilmesi için yaş sınırı uygulanacak. Bunun izin sözleşmeli erlerin sözleşmeleri 29 yaşında

EĞİTİM ALIRKEN DE KAZANACAKLAR

Taslakta, sözleşmeli er kriterleri de belirlendi. Buna göre sözleşmeli erler, terhis tarihinden en fazla 3 yıl geçmiş ve 26 yaşını aşmamış askerlerden oluşacak. Adaylar, önce mülakata alınacak. Sözlü sınavı geçen adaylar, ardından askeri eğitime tabi tutulacak. Bu süre içinde adaylarla ön sözleşme imzalanacak. Sözleşmeli er adaylarına eğitim gördükleri süre içinde bin TL maaş ödenecek. Askeri eğitimini başarıyla tamamlayanlarla en az 3 yıllık sözleşme imzalanacak. İlk etapta 10 bin kişi istihdam edilecek.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi