Advert
Advert
Advert

Sulama kazalarından Büyükşehir sorumlu

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği (KTYG) Başkanı İhsan Memiş, kentin ana erterlerindeki orta refüjlerden ana yola taşan sulama konusu ile çiçeklendirme çalışmalarıyla ilgili Hürriyet Ankara’ya konuştu.

Sulama kazalarından Büyükşehir sorumlu
Sulama kazalarından Büyükşehir sorumlu Admin
Bu içerik 231 kez okundu.
Advert

Ankara’da yapılan refüj sulamaya yöntemi için “İlkel. Tam bir rezalet” diyen Memiş, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Ankara’da, ağaçlara ve çiçeklere ilkel anlamda sulama yapıyorlar. Bu yüzden de araçların fren mesafesi normalin yüzde 50 üstüne çıkıyor. Burada Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç ve çiçekleri sularken yola kesinlikle su taşırmaması lazım.

Bu yol güvenliği açısında temel bir ilkedir. Görmedim, duymadım, bilmiyorum diyemezler. Bunun için de eğitimli ve bilinçlendirilmiş insanlar çalıştırması lazım. Yola toprak atanlar, ağaç budayıp bırakanlar var ve sulama işlemleri ise tam bir rezalet. Bu işleri yapan kişilerin ekip şeflerinin bu bölgeleri denetlemesi gerekiyor. Ancak ekip şefleri de bunlardan beter. 

TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA

Tazminat hukuku açısından dava açılırsa, belediye bu tazminatı ödemek zorundadır. Yaralanmalar, ölümler ya da maddi hasarlı kazalarda sulama çalışmasından kaynaklanan bir durum varsa bunu Büyükşehir Belediyesi ödemek zorundadır. Sulama yüzünden kaynaklanan bir kazada Büyükşehir Belediyesi ‘neden yola dikkat etmedin’ diyemez. Bu yüzden meydana gelen kazalarda Büyükşehir Belediyesi tali değil asli kusurludur. Olayın meydana geldiği bölgenin şartlarını ve kazayı fotoğraflayarak dava açabilirler.

DENETİMİ YAPILMIYOR

Sulama çalışmalarında tamamen bilinçsiz ve eğitimsiz insanlar istihdam ediliyor. Bunların denetlenmesi kesinlikle yapılmıyor. Meydana gelen can ve mal kayıpları da vatandaşa yükleniyor. Büyükşehir Belediyesi, sulama yapılmadığını söylüyor fakat oradaki bir su sızıntısı ya da patlaktan da sorumludur. Oralarda çatlak, patlak varsa denetim ekipleri ne güne duruyor? Sadece Eskişehir Yolu değil, Konya, Samsun, İstanbul yolları da aynı durumda. Ankara’nın içinde de aynı manzara var. Kızılay’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın önündeki refüjde sulama yapıyorlar, ortalığı sel götürüyor.”

Önceki gün Eskişehir ve İstanbul yollarında, orta refüjdeki sulama sisteminden kaynaklandığı iddia edilen su akıntısının donması sonucu kazalar yaşanmıştı.

PEYZAJ MİMARLARI: BU BİR DERS OLSUN

Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül İbici Oruçkaptan, orta refüjlerdeki sulama çalışmalarıyla ilgili olarak, “Yıl içerisinde yaptıkları bitkilendirme çalışmalarında son derece kaza yapmaya uygun bir şekilde çalışıyorlar. Sulama çalışmalarında ise demek ki hava durumunu takip etmiyorlar. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğünde sulanması da doğru değildir. Bitkilerin sulama dönemlerini, hangi bitkinin nasıl ve ne şekilde sulanacağına bakmaları ve hava durumunu takip etmeleri lazım. Yola akmayacak şekilde sulama yapılması lazım, bu bir ders olsun” eleştirisini yaptı.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz