Advert
Advert
Advert

Suriye'de 150 cihatçıyı kurşuna dizdiler

Suriye’de cihatçı örgütler arasındaki iç çatışmalar artıyor. IŞİD’e yakınlığıyla bilinen Liva el Aksa, diğer cihatçı örgütlerden 150 militanı kurşuna dizdi.

Suriye'de 150 cihatçıyı kurşuna dizdiler
Suriye'de 150 cihatçıyı kurşuna dizdiler Admin
Bu içerik 213 kez okundu.
Advert

IŞİD'e yakınlığıyla bilinen Liva el Aksa örgütü, Suriye'nin Hama kentinin kuzeyindeki Han Şeyhun bölgesinde, çatışmalarda sağ yakaladığı cihatçı örgütlere mensup 150 militanı öldürdü.

ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Liva el Aksa, cihatçı örgütler olan Ceyş’ül Nasır’dan 71, Ecned’ul Şam’dan 5, Merkez Fırka'dan 11, 1. Tugay'dan 5 ise militanı toplu bir şekilde kurşuna dizdi.

Geçtiğimiz aylarda Cundul Aksa örgütü, Fetih el Şam Cephesi’ne (eski adıyla Nusra Cephesi) biat ettiğini duyurmuş fakat yüzlerce Cundul Aksa militanı bunu reddederek Liva el Aksa’yı kurmuştu.

Önceki hafta Hama’nın kuzeyinde saldırı başlatan Liva el Aksa militanları, ÖSO’nun elinde bulunan 12 köyü ele geçirmişti.

Hama'nın kuzeyindeki Latemnah ile Han Şeyhun bölgesinde, aralarında Fetih el Şam Cephesi ile Nurettin Zengi Örgütü’nün de bulunduğu cihatçı örgütlerin çatı örgütü Heyet Tahrir Şam ile Liva el Aksa örgütü arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

HEYET TAHRİR EŞ ŞAM: LİVA EL AKSA TEKFİRCİDİR

Heyet Tahrir eş Şam örgütü, Liva el Aksa ile yaşananlarla ilgili resmi açıklama yayınladı.

Suriye savaşında yer alan ‘laik kesim’ ve ‘tekfircilere’ karşı yürütülen mücadeleye gönderme yapılan açıklamada, ‘tekfircilerin’ Bağdadi taraftarları ve ‘onların yolundan gidenler’ olduğu kaydedildi.

Suriye’de iç savaşı önlemek için Cundul Aksa’yı saflarına kattığını hatırlatan Heyet Tahrir eş Şam, Cundul Aksa kalıntılarının Liva el Aksa’yı kurduğuna işaret ederken, söz konusu kişileri ‘tekfirci’ olarak suçladı.

Liva el Aksa örgütü, Suriye'nin İdlip kentinin Atme kasabasında Ahrar'uş Şam militanlarına yapılan bombalı araç saldırısı nedeniyle IŞİD'e yardım etmekle suçlanmıştı ve bundan dolayı Ahrar'uş Şam ile bir süreliğine savaşmışlardı.

IŞİD Suriye cihatçı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son halini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor
Son halini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor
İçme suyu şebekesi patladı, yollar su altında kaldı
İçme suyu şebekesi patladı, yollar su altında kaldı