Advert
Advert
Advert

Suriyeliler Türkiye’de tamamen 'arafta'

Mevsimlik işçilik yapan Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılayan İmece İnisiyatifi Derneği’nin eski yöneticisi Gülsüm Postacı, Suriyelilerin Türkiye’de 'araf’ta kaldığına dikkat çekti.

Suriyeliler Türkiye’de tamamen 'arafta'
Suriyeliler Türkiye’de tamamen 'arafta' Admin
Bu içerik 134 kez okundu.
Advert

Zeynep Kuray / Birgün - Suriyeli ailelerin tabi tutulduğu sömürüye bire bir tanıklık eden Postacı, AKP hükümetinin sığınmacıların insanca yaşaması konusunda hiçbir politika geliştirmediğini vurguladı.

Gülsüm Postacı, savaştan kaçıp yeni bir yaşam umuduyla Türkiye’ye sığınan binlerce Suriyeli ailenin dramını gözlemleyen bir aktivist. Ege bölgesinde mevsimlik işçilik yapan Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışma yürüten İmece İnisiyatifi Derneği’nin de eski yöneticisi olan Postacı, İzmir Çeşme’de 1 yıl boyunca Suriyelilerin güvenliğinin sağlanması için görev üstlendi. Derneğin Eylül 2016’da, Suriyeli çocuklara eğitim vermek amacıyla, ABD merkezli Mercy Corps isimli şirket ile ortaklaşa “Eğitim Çadırı” projesini başlattığını belirten Postacı, “Proje kapsamında Mercy Corps bünyesinde güvenlik saha asistanı eğitimi gördüm. Çocuk ve kadınlara güvenli bir ortam sağlamakla görevliydim. Kurulan çadırlarda atanamayan öğretmenler tarafından çocuklara Türkçe dil dersi veriliyor; oyun atölyeleri yapılıyordu. Mercy Corps şirketi ise çadır, eğitim, gıda, giyim gibi malzemelerin alımı konusunda destek veriyordu. Benim görevim bu çadırların güvenli bir noktaya kurulmasını sağlamaktı. Haftanın 5 günü sahada çalışıyordum” dedi.

Dayı başları sömürüyor

suriyeliler imece insiyatifi derneği
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'ın oy vermeyin dediği 3 parti Türklerden ne kadar oy alıyor?
Erdoğan'ın oy vermeyin dediği 3 parti Türklerden ne kadar oy alıyor?
Atalay Demirci'nin tahliye kararına yapılan itiraza ret
Atalay Demirci'nin tahliye kararına yapılan itiraza ret