Advert
Advert
Advert

Taşınmaya karşı imza kampanyası

Adalet Bakanlığı’nın, Ankara Merkez Adliyesi’ndeki yetersizlik sebebiyle Tüketici, Asliye Hukuk ve Sulh Hukuk mahkemelerini Dışkapı’daki ek binaya taşıma kararına tepki gösteren Ankara Barosu, imza kampanyası başlattı.

Taşınmaya karşı imza kampanyası
Taşınmaya karşı imza kampanyası Admin
Bu içerik 297 kez okundu.
Advert

Kampanyaya ilk imzayı atan Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, “Pavyonların ortasında adliye mi olur? Taşınma gerçekleştiğinde üçüncü kez bölünmüş olacak adliyeye erişmek imkansız hale gelecek” dedi. Canduran, özetle şunları söyledi:

ADLİYE BİNASINA YAKIŞMIYOR

“İş ve Ticaret mahkemeleri, bir yıldır Başkent’e yakışmayan rezidanstan bozma o garabet binada adalet dağıtmaya çalışıyor. Şimdi de Tüketici, Asliye Hukuk ve Sulh Hukuk mahkemelerini Dışkapı’da yurt olarak inşa edilen başka bir binaya taşımaya hazırlandıklarını öğrendik. Ulus’un ortasında, pavyonların tam ortasında eskiden yurt olarak hazırlanan bir bina, adliye binası haline getirilmeye çalışılıyor.

Pavyonların ortasında adliye mi olur? Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’i ziyaret edip, itirazlarımızı ilettik. Bu taşınma kararına karşı da bir imza kampanyası başlattık. Toplayacağımız imzaları, Adalet Bakanlığı’na sunacağız. Adalet Bakanlığı’nı, avukatların bu sesine kulak vermeye ve taşınma kararını geri almaya davet ediyorum. Artık avukatların ve vatandaşların dayanamayacağı bir durum söz konusu; bazı eylemlere başvurmak zorunda kalabiliriz.”

BARO’NUN GÖRÜŞÜ ALINMADI

Ankara Barosu tarafından başlatılan imza kampanyasının metninde, şu cümlelere yer verildi:
“Biz aşağıda imzası bulunan avukatlar, Ankara Adliyesi’nde bulunan bazı mahkemelerin başka bir binaya taşınmasını; avukatların ve Ankara Barosu’nun hiçbir şekilde görüşü alınmadan karara bağlanmasını kabul etmiyoruz.

Adalet Bakanlığı’nın, yargının kurucu unsuru olan avukatların, hak arayan vatandaşların, adliye personelinin, hakim ve savcıların mahkemelere ulaşmasını güçleştirecek; artık neredeyse imkansız hale getirecek bu kararını doğru bulmuyoruz.Adalet Bakanlığı’nı, bu kararı bir an evvel geri çekerek tüm mahkemeleri tek bir çatı altında toplayacak olan Merkez Adliye Binası’nın inşaasını başlatmaya davet ediyoruz.”

Ankara Merkez Adliyesi
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşı iznine çıkan askerlere saldırıp, komutanın kolunu çıkarmışlardı... Tutuklandılar
Çarşı iznine çıkan askerlere saldırıp, komutanın kolunu çıkarmışlardı... Tutuklandılar
Suudi Arabistan Yemen'de sivilleri vurdu: 8 ölü
Suudi Arabistan Yemen'de sivilleri vurdu: 8 ölü