Advert
Advert
Advert

Tecavüzle anılan vakın kitaplarını 'rehber' yaptılar

MEB’in Öğretmen Adayları Yetiştirme Programı’nda okunmasını önerdiği ve aralarında Ensar Vakfı’nın kitaplarının da bulunduğu dini kaynaklara öğretmenler tepki gösterdi.

Tecavüzle anılan vakın kitaplarını 'rehber' yaptılar
Tecavüzle anılan vakın kitaplarını 'rehber' yaptılar Admin
Bu içerik 97 kez okundu.
Advert

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Adayları Yetiştirme Programı’nda önerdiği dini kaynaklar öğretmen adaylarını kızdırdı. “Mesleğimizi hakkıyla yapabilmek için İslam ahlakı ile ilgili kitaplar okumamıza gerek yok” diyen öğretmen adayları, kaynaklarını kendilerinin seçmesi gerektiğini, görünüşte zorunlu tutulmasalar bile bunun dayatma olduğunu söylediler. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, ataması yapılan 20 bin 125 öğretmene uygulanacak “Öğretmen Adayları Yetiştirme Programı” ile ilgili yazıyı milli eğitim müdürlüklerine gönderdi. Sözleşmeli olarak atanan aday öğretmenler, 654 saatlik bir programa katılacak.

Bu program çerçevesinde öğretmen adaylarına önerilen kitaplar arasında Ensar Yayınları’ndan “Ana Hatlarıyla İslam Ahlakı”, “Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi”, “İslam Ahlak Felsefesine Giriş” gibi kitaplarda var. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıda, “Bu faaliyeti başarı ile tamamlayan her kursiyer; Varlık, hayat, bilgi, insan ve değer ilişkisini eğitim açısından bütünsellik boyutu ile açıklar. Eğitimde duygu, düşünce ve davranış uyumunun önemini fark eder. Millî, evrensel, ahlaki ve kültürel değerleri açıklar. Değerlerin insan eğitimindeki etkisini ve kazanımlarını bilir. Öğretmenlik mesleğinin etik ilkelerini bilir. Öğretmenlik mesleği ile bağdaşmayan davranışları örneklendirir.

Eğitimde sevgi, şefkat ve merhamet temelli yaklaşımı kavrar. Temel değerlerin bireysel ve toplumsal kazanımlarını fark eder. Temel ahlâkî ve insânî değerlerin derslerde, okulda ve okul dışındaki eğitim faaliyetlerinde öğrencilere nasıl kazandırılacağını bilir” ifadelerini kullanıldı. Öğretmen adayları hem kendilerine kitap önerilmesine hem de kitapların seçimine tepki göstererek, “Öğrencilerimize araştırmayı, sorgulamayı, özgür düşünceyi öğreteceğiz ama kendi kaynaklarımızı seçme özgürlüğümüz bile yok. Milli Eğitim Bakanlığı doğru kaynakları seçeceğimize güvenmiyor olmalı ki bize kitap listesi hazırlamış’” dediler. Milli Eğitim Bakanlığı ögretmen adaylarına her ay bir kitap okumalarını, iki film izlemelerini de öneriyor.

Öğretmen Adayları Yetiştirme Programı meb Ensar Vakfı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Real işçileri kıdem tazminatlarının ödenmesini istedi
Real işçileri kıdem tazminatlarının ödenmesini istedi
CHP'li Sarıbal: Tunceli'de yangın devam ediyor müdahale edilmiyor
CHP'li Sarıbal: Tunceli'de yangın devam ediyor müdahale edilmiyor