Advert
Advert
Advert

Topraklarımızın yüzde 86'sı erozyona uğruyor

Yapılan araştırmalara göre, dünyada kullanılabilir arazilerin yüzde 33’ünün toprak bozulumuna uğradığı açıklanırken, Türkiye’de ise topraklarımızın yüzde 86’sında erozyon meydana geldiği belirlendi.

Topraklarımızın yüzde 86'sı erozyona uğruyor
Topraklarımızın yüzde 86'sı erozyona uğruyor Admin
Bu içerik 282 kez okundu.
Advert

Türkiye’nin yüzeyinden bir yılda kaybedilen toprak miktarının yaklaşık 1.4 milyar ton olduğu saptanırken, ülkenin yüzde 36,84’ünde çok şiddetli yüzde 23,6’sında şiddetli, yüzde 23,19’unda orta şiddetli ve yüzde 5,48’inde hafif şiddetli erozyon görüldüğü belirlendi. İklim değişikliğine de yol açan erozyonun en çok görüldüğü bölgeler ise Doğu Anadolu’nun güney ve batı kesimleri, Toroslar, İç Anadolu’nun doğu kesimi, İç Batı Anadolu ve Ege’nin dağlık bölümleri olarak tespit edilidi.

Medya Takip Ajansı Interpress’in “Erozyonla Mücadele Haftası” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, yılbaşından bu yana çevre ile ilgili yazılı basına 93 bine yakın haber  yansırken, iklim değişikliği ile alakalı da 8 bin 855 haber yayınlandığı belirlendi. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan erozyon hakkında ise yazılı basında yılbaşından bu yana 2 bin 318 haber çıktığı tespit edildi.

erozyon
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Resmi plakalı araçlara denetim geliyor
Resmi plakalı araçlara denetim geliyor
Danıştay'dan öğretmenleri sevindirecek karar
Danıştay'dan öğretmenleri sevindirecek karar