Advert
Advert
Advert

Trump zirveden bir anda dibe vurdu

Müstakbel ABD Başkanı, 400 bin doları almayı reddedince en az maaşa sahip lider durumuna düştü. Erdoğan da yüksek maaşlı liderler listesinde.

Trump zirveden bir anda dibe vurdu
Trump zirveden bir anda dibe vurdu Admin
Bu içerik 314 kez okundu.
Advert

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, yıllık brüt 400 bin dolarlık maaşını almayarak, dünyanın en çok kazanan siyasi lideri unvanını da geri tepti. Trump, 3.7 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle halen Forbes Dünya Milyarderler Listesi’nde 475’inci sırada bulunuyor. Güncel olaylarla ilgili istatistik verileri derleyen internet sitesi satista.com, seçilmiş liderler arasında en çok kazananlar listesinin başına ABD Başkanı Barack Obama’yı koydu. Obama’nın halefi Trump sembolik olarak 1 dolarlık maaşla yetineceğini açıkladığından, gelecek yıl itibarıyla listenin başında 260 bin dolarlık geliriyle Kanada Başbakanı Justin Trudeau yer alacak.

EMEKLİ MAAŞI DAHİL DEĞİL

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, brüt 49 bin 245 lira (net 32 bin 643 lira) maaşıyla 13 lider arasında 7’nci oldu. Erdoğan’ın maaşı 1 Ocak 2017’den itibaren brüt 53 bin 250 lira (net 35 bin 295 TL) olacak. Liste hazırlanırken dolar 3 TL alındığından, ABD Doları 3.30 TL’yi aşınca Erdoğan sıralamada Fransa lideri Hollande’ın arkasına düştü. Erdoğan’ın gelecek yıl 21 bin 300 liraya çıkacak olan emekli milletvekili maaşı bu hesaba dahil değil. Seçilmiş bir lider olmayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in yıllık brüt maaşı ise 306 bin dolar.

ARABİSTAN UYARDI

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan, Trump’ın petrol ithalatını durdurması halinde ülkesinin ekonomik sağlığını tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. Suudi Enerji Bakanı Halid el Falih, “Trump kalbinde faydaları hissedecek ve petrol endüstrisindekiler ona bir üründe ticareti bloke etmenin sağlıklı olmayacağı tavsiyesini verecek” dedi.

APPLE KAYBEDECEK

Müstakbel ABD Başkanı Donald Trump’ın izleyeceği ekonomi politika, dolar üzerinden kazanç sağlayanların lehine, ABD’li ihracatçıların ise aleyhine olabilir. Financial Times, ABD’de hangi sektördeki şirketlerin güçlenen dolardan nasıl etkileneceğini derledi. Kaybedenler kulübünde Apple, Emirates gibi devler varken, BMW ve Pearson kârlı çıkacak.

ADINI BİNADAN SÖKTÜLER

Donald Trump’ın adını taşıyan New York’taki 3 rezidansın sakinleri isyan etti. Sakinlerin imza kampanyasına katılım 600’ü aşınca, binaları işleten Equity Residential şirketi, “Daha tarafsız bir bina kimliği şimdiki ve gelecekteki sakinlere daha çok hitap edecektir” diyerek “Trump Place” tabelasını söktü. Şirket sözcüsü Marty McKenna, sözleşme gereği ismi kullanmaları gereken sürenin dolduğunu belirtti. Riverside Bulvarı’ndaki binalarda 3 odalı dairenin kirası ortalama 10 bin dolar.

Kaynak: Engin Esen/Sözcü

Donald Trump ABD
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKP'le Başakşehir Belediyesi'nde FETÖ izleri
AKP'le Başakşehir Belediyesi'nde FETÖ izleri
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru!
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru!