Advert
Advert
Advert

Tunceli'de BEKSAV sanatçılarına para cezası kesildi

Munzur Festivali’nin yasaklanmasını protesto için Tunceli’de müzik dinletisi ve tiyatro gösterimi yapan BEKSAV sanatçılarına para cezası verildi.

Tunceli'de BEKSAV sanatçılarına para cezası kesildi
Tunceli'de BEKSAV sanatçılarına para cezası kesildi Admin
Bu içerik 68 kez okundu.
Advert

(Evrensel) - Tunceli’de 17. Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin OHAL gerekçe gösterilerek vallilik tarafından yasaklanmasını protesto etmek için Tunceli’nin çeşitli noktalarında müzik dinletileri ve tiyatro gösterimleri gerçekleştiren Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) sanatçılarına kabahatler kanunu kapsamında para cezası verildi. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan BEKSAV “Ne zamandan beri sanat yapmak kabahat haline geldi? Festival yasağını tanımadığımız gibi, bu cezaları da tanımıyoruz” diyerek şu sözlere yer verdi:  “Kabahatler Kanunu, Sanata İşlemez! Dersim halkının yıllardır gerçekleştirdiği Munzur Doğa ve Kültür Festivaline yönelik Valiliğin yasaklarına karşı gerçekleştirdiğimiz sokak etkinliklerine katılan vakfımız sanatçılarına, adreslerine gelen tebligatlarla kabahatler kanunundan para cezası kesildiğini öğrendik. Dersim merkezde Sanat Sokağı ve Seyit Rıza Parkında gerçekleştirilen etkinliklere katılan sanatçılara her bir etkinlik için 227 Lira para cezası kesilmiş. AKP’nin zihniyetinin sanata olan düşmanlığı öyle bir dereceye geldi ki, sokakta müzik yapmak, oyun oynamak kabahatler kanunu kapsamına giriyor. Ne zamandan beri sanat yapmak kabahat haline geldi? Festival yasağını tanımadığımız gibi, bu cezaları da tanımıyoruz.” 

‘MUNZUR FESTİVALİ KAYYUMUN DEĞİL, HALKINDIR’

tunceli ceza munzur sanatçıları
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özhaseki: FETÖ'cüleri istiyoruz ama Avrupa vermiyor
Özhaseki: FETÖ'cüleri istiyoruz ama Avrupa vermiyor
'Turistik bölgelerde ormanlar nedense hep ‘parsel parsel’ ya​nıyor'
'Turistik bölgelerde ormanlar nedense hep ‘parsel parsel’ ya​nıyor'