Advert
Advert
Advert

Türk-İş'ten hükümete milyonları ilgilendiren öneri!

Kıdem tazminatı tartışmalarıyla ilgili 6 maddelik öneri taslağı hazırlayan Türk-İş, ödeme yapmayan işverenlere caydırıcı para cezası getirilmesini ve kamu ihalelerinden men edilmelerini istedi.

Türk-İş'ten hükümete milyonları ilgilendiren öneri!
Türk-İş'ten hükümete milyonları ilgilendiren öneri! Admin
Bu içerik 72 kez okundu.
Advert

Türk-İş ayrıca yükümlülüklerinden kaçmalarını önlemek için işverenler arasında Sigortalar Birliği Sistemi benzeri bir yapı kurulmasını da istedi.

Türk-İş, hükümetin üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili görüşünü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletti. Mevcut sistemin devamını isteyen Türk-İş, kıdem tazminatını garanti altına almak için de işverenlerin kendi aralarında Sigortalar Birliği Sistemi’ne benzer bir sistem kurmalarının teşvik edilmesini önerdi. Türk-İş, kıdem tazminatını ödemeyenlerin ihalelerden men edilmesini ve caydırıcı para cezaları getirilmesini de istedi.

Konfederasyon olarak yıllardan bu yana ne zaman fon tartışması yaşansa, kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmesi gerekliliğini savunduklarını belirten Türk-İş, “Nitekim 1475 sayılı iş kanunumuzun kıdem tazminatını düzenleyen 14’üncü maddesinde yer alan kati emredici hükme göre de; kıdem tazminatından doğan sorumluluğu işveren şahıslara veya sigorta şirketlerine sigorta dahi ettiremez. Kıdem tazminatında sorumluluk tartışmasız bir şekilde işverene aittir. Kaldı ki işveren de zaten işyerinde çalışan işçileri için ayırması gereken kıdem tazminatı karşılığını fon gibi, kredi gibi, hatta kendi sermayesiymiş gibi sıfır maliyetli finansman kaynağı olarak kullanmaktadır” açıklamasında bulundu.

türkiş kıdem tazminatı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sevan Nişanyan neden firar ettiğini açıkladı
Sevan Nişanyan neden firar ettiğini açıkladı
Bekir Coşkun'un sağlık durumuna ilişkin hastaneden açıklama
Bekir Coşkun'un sağlık durumuna ilişkin hastaneden açıklama