Advert
Advert
Advert

Türk mühendisler yaptı! Sesten 10 kat daha hızlı...

Türk mühendisler yerli ve milli imkanlarla sadece enerji kullanarak barutsuz mermi atabilme özelliğine sahip 'Sapan' geliştirdi.

Türk mühendisler yaptı! Sesten 10 kat daha hızlı...
Türk mühendisler yaptı! Sesten 10 kat daha hızlı... Admin
Bu içerik 306 kez okundu.
Advert

Sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabilen ve dakikada 10 atış yapabilen teknolojiye sadece iki ülke sahipken, üçüncü ülke Türkiye oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ( TÜBİTAK) Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen Sapan'da elektromanyetik teknoloji kullanıldı. Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ürün, silah ve barut kullanmadan mühimmat atmayı sağlıyor. Deniz Kuvvetleri gemilerini düşman uçaklarından korumaya yönelik geliştirilen Sapan, hava savunma sistemi olarak dizayn edildi.

Yenişafak.com'un haberine göre Sadece enerji kullanarak barutsuz atış özelliğine sahip Sapan'ın mermileri, elektromanyetik enerji sayesinde sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabiliyor.

SADECE 2 ÜLKEDE VAR

Dünyada elektro manyetik top teknolojisini üretebilen iki firma bulunuyor. Bunlardan biri ABD'li General Atomics diğeri ise İngiliz BAE Systems.

Şu anda sadece ABD ve İngiltere'nin ürettiği silahların azami menzili 185 kilometreye kadar çıkabiliyor. Temel özellikleri ise hem daha ucuz bir sabit maliyete sahip olmaları hem de hız ve menzilleri. SAPAN'ın muadili olan ABD'lilerin Railgun adını verdikleri silahta 25 megavatlık bir güç ünitesi yeterli oluyor.

DAKİKADA 10 ATIŞ

Silah en uygun şartlarda dakikada 10 atış yapabilme özelliğine sahip. Milli silahımızın teknik özellikleri ve kullanım alanı hakkında henüz bir netlik olmasa da testlerin ardından envantere girmesi bekleniyor.

İLK PROTOTİPİ BAKAN TANITTI

Testleri 2014 yılında yapılan Sapan'ın ilk prototipi de üretildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, şahsi Twitter hesabından yerli ve milli elektromanyetik silah Sapan'ın fotoğraflarını paylaştı.

Sapan
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağladığı için bebeğini öldüren annenin yargılanmasına başlandı
Ağladığı için bebeğini öldüren annenin yargılanmasına başlandı
Trump'tan heykellerin kaldırılmasına tepki
Trump'tan heykellerin kaldırılmasına tepki