Advert
Advert
Advert

Türkiye bir numaralı hedef!

Türkiye’nin internet altyapısının hackerlar tarafından 2016 yılında bütün Avrupa ülkelerinden daha fazla hedef alındığı iddia edildi.

Türkiye bir numaralı hedef!
Türkiye bir numaralı hedef! Admin
Bu içerik 228 kez okundu.
Advert

Amerikan siber güvenlik sitesi FireEye’ın istihbarat raporuna göre, 2016’da Türkiye’nin altyapısında Avrupa ülkelerinin toplamından daha fazla kötü amaçlı yazılım (malware) tespit edildi. Şirket, bu saldırıların arkasında deneyimli ve muhtemelen devlet destekli hackerların bulunduğundan şüphelendiklerini açıkladı.

Raporu haberleştiren CyberScoop sitesinin görüş aldığı uzmanlar, Türkiye’nin bu şekilde hedef alınmasının arkasında eski tip sistemlerin, jeopolitik koşulların, hükümet kayırmacılığının ve bilgi teknolojisinin genellikle kötü yönetilmesinin yatığını savundu.

G-20 ÜLKELERİ Mİ HEDEF ALIYOR?

Amerikan Ulusal Güvenlik ajansı NSA’nın eski analistlerinden Blake Darche, “Coğrafi olarak Ortadoğu’nun girişinde bulunan Türkiye’nin saldırılarının ana hedeflerinden b iri olması şaşırtıcı değil. G-20 ülkeleri ve başka ülkeler, Türkiye’nin sığınmacı krizini nasıl ele aldığıyla çok yakından ilgileniyor. Ve bu ilgi, G-20 ülkelerinden hedefli saldırılara dönüşüyor” yorumunu yaptı.

‘SEBEP BÜYÜK ÖLÇÜDE SURİYE’

iSight firmasının istihbarat analizi direktörü John Hultquist ise “En gelişmiş hacker gruplarından bazıları Türkiye’deki ağlara sızıyor ve bunun sebebi büyük ölçüde Suriye. Siyasi gruplar, mali kurumlar, sivil toplum hedef altında” dedi.

gazeteduvar

hacker
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz