Advert
Advert
Advert

Türkiye bitki cenneti

“Türkiye’de yetişen 10 bin bitki var. Ülkemizin 13 katı büyüklüğündeki Avrupa kıtasında Türkiye’den az, 2 bin 500 endemik bitki var. Kıymetini bilelim”

Türkiye bitki cenneti
Türkiye bitki cenneti Admin
Bu içerik 128 kez okundu.
Advert

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin üç binin üzerinde endemik bitkisiyle 25 milyar dolarlık potansiyele sahip bir cennet olduğunu, ancak bunun sadece 158.4 milyon dolarının pazara sunulabildiğini ileri sürdü.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada,  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 20 bin civarında tıbbi, aromatik bitkinin 4 bininin yaygın şekilde kullanıldığını, 2 bininin ticaretinin yapıldığını belirtti. Dünya nüfusunun beşte dördünün geleneksel tıbbı ve tıbbi bitkileri kullandığına dikkati çeken Bayraktar, Türkiye’nin tıbbi, aromatik bitkilerde çok zengin bir ülke olduğunu bildirdi. Bitkisel ilaç, bitki kimyasalları, gıda ve katkı maddeleri, kozmetik ve parfümeri sanayi girdilerini oluşturan pek çok bitkisel ürünün Türkiye’nin zengin florasını oluşturduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin çok çeşitli iklim kuşaklarını barındırması, mikro iklim bölgelerine sahip olması, dağlık yapısı, sulak alanlarıyla çok zengin bir florası var. Floranın zengin bitki türü ve çeşitliliği nedeniyle, doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir ekonomik potansiyele sahibiz. Yalnız potansiyelimizi iyi kullandığımızı söyleyemeyiz. Dünyada tıbbi aromatik bitki ihracatı yapan 110 ülke içinde, 18’nci sıradayız. Yıllık 25 milyar dolarlık pazardan sadece 158,4 milyon dolar pay alıyoruz. Potansiyelimizle bu rakamın çok çok üzerinde ihracat yapabiliriz. Milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşabiliriz.”

Bayraktar, bitkisel ihracatta kekik, defne ve haşhaşın öne çıktığını, dünya lideri olunan kekik bitkisinin işlenmemiş olarak 61 ülkeye, işlenmiş olarak 74 ülkeye kekik ihracatının yapıldığını vurguladı. 2015 yılında 55.7 milyon dolarlık kekik; 35.8 milyon dolarlık defne yaprağı ve 35.7 milyon dolarlık haşhaş tohumu ihracatı yapıldığını dile getiren Bayraktar, bu rakamın artması için şu önerilerde bulundu:

“Pazar potansiyelini değerlendirmek için istenen miktar ve kalitede ürün üretilmelidir. Türkiye, çok fazla sayıda ülkeye ürün göndermektedir. Bu kadar alıcının bulunduğu bir sektörde, böylesine geniş yelpazede ihracat teşvikleri artarak sürdürülmelidir. Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında faaliyet gösteren üretici, toplayıcı, ihracatçı, sanayici, araştırmacı ve diğer tüm paydaşların koordinasyonunu sağlayacak sistem oluşturulmalıdır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Şemsi Bayraktar Dünya Sağlık Örgütü sanayi
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O ülke de 'soykırım' dedi
O ülke de 'soykırım' dedi
Rusya'dan TSK'ya sert tepki
Rusya'dan TSK'ya sert tepki