Advert
Advert
Advert

Türkiye için en olumsuz rapor

Türkiye ile ilgili Avrupa Birliği Komisyonu'nca hazırlanan yıllık İlerleme Raporu'nun “Türkiye'ye ilişkin bugüne kadar yayınlanan en olumsuz rapor olacağı” öne sürüldü.

Türkiye için en olumsuz rapor
Türkiye için en olumsuz rapor Admin
Bu içerik 228 kez okundu.
Advert

Alman haftalık Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'un haberine göre, raporda Türkiye'de hukuk devleti ve ifade özgürlüğü alanlarındaki gerilemeye dikkat çekiliyor.

DWelle Türkçe’ye göre, Çarşamba günü yayımlanacak olan İlerleme Raporunda “Türkiye’ye zayıf not” veriliyor. “Türkiye'de hukuk devleti ve ifade özgürlüğü alanlarındaki gerilemeye” dikkat çekildiği yaklaşık 100 sayfalık raporun taslağında, “Türkiye'de ulusal güvenlik ve terörle mücadeleye ilişkin yasaların uygulanmasında keyfi davranıldığı” savunuluyor.

Avrupa Komisyonu’nun raporunda ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana çok sayıda gazetecinin tutuklanması ve medya kuruluşunun kapatılmasının “ciddi bir kaygıyla izlendiğine” vurgu yapılıyor.

Raporda, adaletin bağımsızlığı konusunda da “gerileme yaşandığına”, darbe girişimi sonrasında hakim ve savcıların yaklaşık beşte birinin görevden uzaklaştırıldığına dikkat çekiliyor.

AB Komisyonu Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde zanlıların hakim karşısına çıkartılmadan 30 güne kadar gözaltında tutulmasını eleştiriyor. Raporda ayrıca tutuklu ve mahkumlara yönelik işkence iddiaları dile getiriliyor. AB Komisyonu, bu konuda uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan raporlara dikkat çekiyor.

Avrupa Birliği Komisyonu
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü