Advert
Advert
Advert

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında artış

Bild gazetesinde yer alan habere göre; Türkiye’den Almanya’ya iltica başvuruları son aylarda artış kaydetti.

Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında artış
Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında artış Admin
Bu içerik 248 kez okundu.
Advert

Bild gazetesinin Alman hükümeti çevrelerinden edindiği bilgilere göre; Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurularında bu yılın Eylül ayına kadar ciddi artış oldu.

Alman makamlarının verilerine göre; Eylül 2016’nın bitimine kadar Türkiye’den 3 bin 973 kişi Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu.

Bu, 2015 yılında Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvurularının toplamından iki kat daha fazla. Haberde, iltica başvurularındaki artışta 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan siyasi çalkantıların etkili olduğuna işaret edildi.

Mülteci sayısı azaldı

Öte yandan, Alman Göç ve Mülteci Dairesi de bu yıl Almanya’ya gelecek mülteci sayısının 300 binin altında kalacağı tahmininde bulundu. Alman yetkililer, bir önceki yıla oranla mülteci sayısının azalmasında Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının ayrıca İtalya ve Yunanistan’la kararlaştırılan önlemlerin etkili olduğunu vurguladı.

Alman hükümeti de mülteci sayısının azalması nedeniyle mülteciler için ayırdığı bütçeyi kısmaya hazırlanıyor. Haftalık Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, 2017 yılında mülteciler için planlanan bütçeyi 450 milyon euro azaltmayı planlıyor.

Alman hükümetinin mülteciler için gelecek yıl ayırdığı toplam bütçe ise yaklaşık 22 milyar euro.

Almanya iltica başvurusu
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı