Advert
Advert
Advert

'Türkiye'nin AB üyeliğini durdurun'

Fransa'daki merkez sağ partiden "Türkiye'nin AB üyeliğini durdurun" çağrısı...

'Türkiye'nin AB üyeliğini durdurun'
'Türkiye'nin AB üyeliğini durdurun' Admin
Bu içerik 289 kez okundu.
Advert

Fransa'da merkez sağ parti Cumhuriyetçiler, 27 Kasım'da gerçekleştirecekleri ön seçimle cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Adayların son kez karşı karşıya geldiği televizyon programında konulardan birisi de Türkiye'nin AB üyeliği oldu. Adaylar, Türkiye'nin AB üyeliğinin durdurulması çağrısı yaptı.

Juppe: Türkiye’nin AB’de yeri yok

Anketlerin ilk sırasında yer alan ve Sarkozy'nin en büyük rakibi olan Alain Juppe "Türkiye'nin AB'de yeri yok'' ifadelerini kullandı.

Kısa zaman önce de bunu hatırlattığını söyleyen Juppe, Türkiye ile AB arasında imzalanan mültecilerle ilgili anlaşmayı eleştirdi. Fransa'nın anlaşmanın dışında bırakıldığını ve bazı kabul edilemez şartların onaylandığını savunan Juppe, bunları, Türklere vize serbestliği ve üyelik perspektifinde verilen yeni taahhütler olarak sıraladı.

Alain Juppe, "Türkiye'nin AB'ye girişi söz konusu değil, nokta" dedi.

Nicolas Sarkozy, Fransa'nın kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve şuan görevde olan François Hollande'ın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini hatırlatarak kendisinin, cumhurbaşkanlığında Avrupalı liderler arasında Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan tek isim olduğunu söyledi.

Sarkozy, Türkiye ile AB arasındaki 2005'te başlayan tam üyelik görüşmelerin tarihini 1963 olarak yanıtladı.

Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Türkiye ile üyelik görüşmeleri ne zaman başladı biliyor musunuz?" Sorusuna "1963'te" cevabını verdi. Nicolas Sarkozy, ''Belki buna bir son vermenin zamanı geldi. AB'nin en büyük ikinci ekonomisi İngiltere birlikten ayrılıyor. Türkiye Euro Bölgesi'ne girmek için görüşmeler yapıyor. Sonrada neden Fransız ve Avrupalılar Brüksel'i anlamıyor diyoruz" dedi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü