Advert
Advert
Advert

Türkiye'nin en çok konuştuğu konular belli oldu

Medya Takip Merkezi (MTM) Haziran ayında medya gündeminde en çok konuşulan olay, kişi ve kurumları belirledi. Türk medyasında en çok yer alan konular şöyle...

Türkiye'nin en çok konuştuğu konular belli oldu
Türkiye'nin en çok konuştuğu konular belli oldu Admin
Bu içerik 244 kez okundu.
Advert

Açıklanan sonuçlara göre Haziran ayı boyunca Türk medyasında en çok yer alan konuların başında 12 Haziran'da yapılan genel seçim, Türkçe Olimpiyatları ve ÖSYM geliyor.

MTM, iki bine yakın gazete, dergi, televizyon kanalı ve haber sitesinde yayımlanan haberleri tek tek inceleyerek, geçtiğimiz ay Türkiye'de en çok konuşulan olay, kişi ve kurumlarını belirledi. Buna göre, geçtiğimiz aya damgasını vuran konu, aylardır gündemi kilitleyen genel seçim oldu. Seçim hazırlıkları, sonuçların açıklanması ve sonrasındaki gelişmeleri medya bire bir takip etti. Aynı raporun sonuçlarına göre, aya damgasını vuran konular arasında "terör", yine üst sıralarda yerini aldı. Haziran ayı boyunca konu medyada 18 bin 212 kez yansıma buldu.

Haziran'da medya gündeminde geniş yer bulan bir diğer konu başlığı ise Babalar Günü oldu. Siyasilerin bu özel güne yönelik mesajları ve markaların iletişim faaliyetleriyle de yüksek yansıma sağlayan Babalar Günü ile ilgili gazete, dergi, televizyon kanalı ve haber sitelerinde toplam 5 bin 207 haber yer aldı.

ÖSYM'nin, 29 Mayıs'ta "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği" için yaptığı "Tıp Doktorluğu 2. aşama sınavındaki" kitapçıkta 100 sorudan 75'inin geçen yılki sınavla aynı olduğunun tespit edilmesi sonucu sınav iptal olurken, yaşanan skandal medyanın da yoğun ilgilendiği konular arasına girdi. Yeni bir skandalla tekrar gündeme gelen ÖSYM, ay boyunca 7 bin 67 habere konu edildi. Ayrıca bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Haziran ayında büyük bir coşku ile gerçekleşti.

Medyanın takip ettiği olimpiyatlar, ünlü isimlerden de büyük ilgi gördü. Bu yıl 130 ülkeden katlım sağlanan bu büyük organizasyona, medyada 5 bin 176 habere yer verildi. 61. hükümet için 12 Haziran'da yapılan genel seçimler, geçtiğimiz ayın en önemli gündem başlığı oldu. Aylardır Türkiye'nin yakından takip ettiği "genel seçim" konusu, gazete, dergi, televizyon kanalı ve haber sitelerinde 40 bin 224 habere konu edildi.

Medya Takip Merkezi'nin (MTM), düzenli olarak hazırladığı 'ayın siyaset gündemi' raporuna göre; Haziran ayına damgasını vuran parti, önceki aylarda da olduğu gibi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) oldu. Üçüncü kez genel seçimleri kazanarak tek başına iktidara gelmesiyle medyanın yakın markajına giren iktidar partisini, dünya medyası da yakından takip etti. Ay toplamında 109 bin 283 haber ve yazıda bahsi geçen AK Parti, 879 saat süreyle ekranlarda yer buldu.

Haziran ayında medyada en çok yansıma sağlayan ikinci parti ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oldu. CHP, kıyı bölgelerde oy kaybetmesi, yeni mecliste CHP'li vekillerin yemin etmemesi ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim sonuçlarına yönelik çarpıcı açıklamalarıyla basının ilgi odağıydı. 84 bin 988 habere konu olan partinin ekran yansıması ise 938 saate ulaştı. Araştırma raporuna göre CHP, ekrandaki birinciliğini korumaya devam etti.

Haziran ayının en çok konuşulan siyasi partiler arasında AK Parti 109 bin 283 haber ve yazıda yer alırken, CHP 84 bin 988 haber ve yazıda yer buldu. Bu sırada Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) 53 bin 50 haberde ve yazıda üçüncü olurken, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 36 bin 912 haber, Saadet Partisi (SP) ise 6 bin 970 haber ve yazıda yer aldı.

Ayın en çok konuşulan siyasetçisi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan, üçüncü kez iktidara gelmesiyle dünya basınının yakın markajına girdi. Erdoğan'ın seçim öncesi mitinglerde CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki söylemleri, açıkladığı projeleri ve 60. hükümetin istifasını sunmasıyla medya tarafından an be an izlendi. Başbakan'ın Haziran ayında haber yansıması 73 bin 396 adet olurken, ekranlar Erdoğan'a 729 saat süreyle yer verdi. Haziran ayının en çok konuşulan diğer siyasileri ise şöyle;

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 36 bin 402 haberde yer alırken, MHP lideri Devlet Bahçeli 15 bin 762 haberde yer alarak üçüncü oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 12 bin 44 haberde yer alırken, Mehmet Haberal ise 9 bin 680 haberde bulundu.

Aynı araştırma raporuna göre; en çok konuşulan ikinci siyasi isim Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası ile hapiste yargılanan milletvekilleri için "sarı öküzü vermeyeceğiz" söylemiyle siyaset medyasının yakın markajına girdi. Siyasi lider geçtiğimiz ay, iktidar mücadelesi, Erdoğan ile yaşadıkları polemikleri ve seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından istifa edeceği söylentileriyle de sıkça yansıma buldu. Geçtiğimiz ay boyunca 36 bin 402 habere konu edilen Kılıçdaroğlu'nun ekranlarda kalma süresi ise 371 saat oldu.

CHP'den Zonguldak milletvekili seçilen Mehmet Haberal, geçtiğimiz ayın sürpriz çıkış yakalayan isimleri arasında yerini aldı. Ergenekon davası nedeniyle tutuklu bulunan Haberal, milletvekili olmasının ardından, mahkeme tarafından tahliye kararının reddedilmesiyle medyada sıkça yansıma sağladı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından TBMM'ye kayıt işlemi yapılması süreciyle de adından sıkça söz ettiren Haberal'ın haberlerinde önceki aya oranla dört kata yakın artış gerçekleşti. Mehmet Haberal toplam 9 bin 680 habere konu edildi.

12 Haziran genel seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız aday olan ve seçimden zaferle çıkan Hatip Dicle'nin hapis cezasının kesinleşmesi üzerine, YSK tarafından milletvekilliğinin düşürülmesi, siyaset gündemine damgasını vuran konular arasındaydı. Mayıs ayına oranla haber sayısı 56 kat artış gösteren Dicle, Haziran'da 15 bin 505 habere konu edildi.

Haziran ayında medyada en çok bahsi geçen kurum ise, 4 bin 829 haber ve yazı ile Türk Hava Yolları (THY) oldu. THY Haziran ayı boyunca özellikle, 2011 Dünya Havacılık Ödülleri'nde ''Avrupa'nın En İyi Havayolu'', Comfort Class koltuğuyla ''En İyi Premium Ekonomi Koltuğu'' ve ''Güney Avrupa'nın En İyi Havayolu'' ödüllerine layık görülmesi, dış hat seferlerini arttırması, Cenevre'ye direkt uçuş başlatması konularıyla yoğun yansıma sağladı.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor