Advert
Advert
Advert

Türkkonut otomobil çöplüğüne döndü

2003 yılından buyana süren trafikten çekme işleminin bu yılda uygulanmasıyla birlikte trafikten çekilen araç sayısı 350 bine çıkmış oldu.

Türkkonut otomobil çöplüğüne döndü
Türkkonut otomobil çöplüğüne döndü Admin
Bu içerik 364 kez okundu.
Advert

2003 yılından buyana süren trafikten çekme işleminin bu yılda uygulanmasıyla birlikte trafikten çekilen araç sayısı 350 bine çıkmış oldu. İşlem, her yıl olduğu gibi, araç sahiplerine bir zorunluluk getirilmeksizin yapılıyor. Araçlar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bedeli karşılığında alınarak hurdaya ayrılıyor. Trafikten çekilecek ticari araçlar arasında 1990 ve daha düşük modeldeki kamyon, tanker, çekici, minibüs, kamyonet ve otobüs gibi araçlar yer alıyor.

Hurda araçlar çürümeye terk ediliyor

Özellikle yaşam alanlarında park, bahçe, yol kenarı gibi yerlerde hurda araçların hem trafiği, hem de görüntüyü olumsuz etkilediği gözleniyor. ÖTV indiriminin yürürlüğe girdiği yıldan buyana trafikten çekilen araçların bir kısmı sahipleri tarafından hurda teslim yerlerine teslim edilmeden boş arazilere terk ediliyor. Kimi belediyeler bu işlemler için yer tahsis ederken, bazı uyanık sürücüler ücret ödememek için hurda araçlarını boş arazilere terk ediyorlar.

Belediyeler ceza kesiyor

Hurda araçların son dönemlerde giderek artması nedeniyle bazı Belediyelere bu konu hakkında çeşitli şikâyetlerin olduğu biliniyor.

Ankara’da bazı ilçe Belediye yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında hurda aracı olan kişiler uyarıldı. Yapılan yazılı açıklamaya göre ‘Belediye tarafından Çevre Kanunu çerçevesinde cadde, sokak, park gibi kamuya açık alanlara terk edilmiş olan ve kullanılmayacak durumdaki araçların Belediye tarafından toplanılmasına ve araç sahiplerinin belirlenip cezalandırılmasına karar verildi.’ ifadelerini kullandı.

Çevre Kanunu çerçevesinde hurda araçların kamuya açık olan bölgelerde bulunarak hem görüntü kirliliğine hem de trafiğin kapanmasına neden olduğu bilinirken 31 Aralık tarihi son gün olarak verildi. Bu tarihe kadar araçların kaldırılması için gerekli adımlar atılmadığı takdirde araç sahiplerinin belirlenerek para cezası uygulanmasına karar verildi. Hurda araç sahiplerinin gerekli uyarılara uymaması halinde 544 lira para cezasına çarptırılacakları açıklandı. Bu durumda 31 Aralık tarihi için son uyarı yapıldı.

Türkkonut hurda çöplüğüne döndü

Türkkonut’un girişinde bulunan trafik araç çekme yerinin karşı tarafı şimdilerde hurda araç terk edilme yerine dönmüş bulunuyor. ÖTV indiriminden faydalanan bazı sürücüler hurda araçlarını Türkkonut girişinde boş arazilere bırakıyorlar. Çevre sakinleri tarafından şikayet konusu olan bu hurda araçların kaderi şimdilik belli değil.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye