Advert
Advert
Advert

'Türklere vize muafiyeti çok zor'

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türk vatandaşları için Rusya'ya vize serbestisi getirilmesi için erken olduğunu belirtti.

'Türklere vize muafiyeti çok zor'
'Türklere vize muafiyeti çok zor' Admin
Bu içerik 316 kez okundu.
Advert

Dünya Enerji Kongresi için İstanbul’a gelen Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türk vatandaşları için Rusya'ya vize serbestisi getirilmesi için erken olduğunu belirtti. Türkiye’nin tarım ürünlerine konulan ambargonun “aşamalı” olarak kalkayacağını söyleyen Rus Bakan, bazı Türk ürünlerinin yakında Rusya'ya geri dönebileceğinin sinyalini de verdi.

Spunitnews’a göre, Aleksey Ulyukayev, gazetecilerin sorunlarını yanıtlarken Türk vatandaşları için "vize muafiyeti konusu çok zor. Zira bu konu güvenlik ile ve Türkiye'deki terör olaylarıyla ilgili. Bu risklerin kendi topraklarımıza aktarılmasını istemiyoruz" şeklinde konuştu.

"Ciddi olarak tartışabileceğimiz tek konu (Türk) iş çevreleri için vize serbestisidir” diyen Rus Bakan, “Bu da kolay bu konu değil ama bunu konuyla ilgili çalışmaya hazırız" dedi.

Rus turistlerin Türkiye'de yaptıkları harcamaları ruble üzerinden ödemesi konusunun yeniden tartışılmaya başladığı bilgisini de veren Ulyukayev, "Umarım merkez bankaları da şimdi bunu konuşmaya başlayacak" diye konuştu.

“TÜRKİYE'DE, BİZDE BENZERİ OLMAYAN ÜRÜNLER VAR”

Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle Türkiye'ye uygulanan gıda ambargosunu “aşamalı” olarak kaldıracaklarını da belirten Bakan, bazı Türk ürünlerinin yıl sonuna kadar Rus pazarına geri dönebileceğini paylaştı.

Bakan, Türkiye'de “bizde benzeri olmayan ya da sınırlı miktarda yetişen ürünler var. Sözgelimi, portakal. Bu ürünler neden geri dönmesin?" diye sordu ve yasakların karşılıklı olarak kaldırılması gerektiğini vurgularken de Türkiye'nin Rus süt ürünleri ve bazı et ürünlerine yönelik sınırlamalarının devam ettiğini belirtti.

“KARŞILIKLI TİCARET ULUSAL PARA BİRİMLERİ ÜZERİNDEN OLABİLİR”

Bu arada, Ulyukayev Rossiya 24 televizyonuna verdiği demeçte de Türkiye ile karşılıklı ticaretin ulusal para birimleri üzerinden yapılması ihtimalini de görüştüklerini belirtti.

vize muafiyeti Rusya AB vize
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
Galatasaray'ın rakibi Selçuk İnan'a talip oldu
Galatasaray'ın rakibi Selçuk İnan'a talip oldu