Advert
Advert
Advert

TÜSİAD'tan Avrupa Birliği vurgusu

TÜSİAD: "Ortak sorunlara en uygun çözüm yolu AB üyelik hedefinde bir Türkiye."

TÜSİAD'tan Avrupa Birliği vurgusu
TÜSİAD'tan Avrupa Birliği vurgusu Admin
Bu içerik 256 kez okundu.
Advert

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Avrupa iş dünyasına, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) karşılaştığı "ortak sorunlara en uygun çözüm" yolunun AB üyelik hedefinde bir Türkiye olduğunu anlattı.

TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes ve Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası TÜSİAD'ın üyesi olduğu BusinessEurope'un (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu) Bratislava'da bugün yapılan Başkanlar Konseyi toplantısına katıldı.

Toplantıda Türkiye'deki gelişmeler de gündem maddesiydi. Bu çerçevede ikili görüşmelerin yanısıra genel oturumda bir konuşma yapan Başaran-Symes Türkiye'de son yaşanan gelişmeler ve Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği konusunda Türk iş dünyasının görüşlerini Avrupa iş dünyası liderlerine aktardı.

Açıklamaya göre Cansen Başaran-Symes konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi. AB üyelik sürecinin Türkiye'nin ekonomi ve demokrasi alanında gerçekleştirdiği reformlar açısından itici bir güç olduğunu, bu sürecin hem Türkiye hem de AB açısından ekonomi, dış politika, rekabet gücü, enerji, göç sorunu gibi alanlarda sağladığı ortak kazanımları vurgularken, karşılaşılan ortak sorunlara en uygun çözüm yolunun AB üyelik hedefinde bir Türkiye olduğunu belirtti. Cansen Başaran-Symes Türkiye ve AB'nin bugün yaşadığı ikili sorunların katılım müzakerelerinin tıkanmışlığından kaynaklandığını belirtti.

AB reformlarının yeniden canlanabilmesi açısından başta yargı sistemi ve hukuk devletiyle ilgili olan müzakere başlıklarının açılmasının önemine dikkat çeken Başaran-Symes, katılım müzakerelerinin dondurulmasına yönelik Avrupa Parlamentosu tavsiye kararının yapıcı değil, amacının tersi sonuçlar verebilecek nitelikte bir yaklaşım olduğunun altını çizdi.

Avrupa özel sektörünün temsil kuruluşu olan BusinessEurope Türkiye'nin AB sürecine ve demokratik ve ekonomik reformlarına geçmişte verdiği etkili desteği devam ettiriyor. Önümüzdeki dönemde müzakerelerin devamı ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Avrupa iş dünyasının gündeminde yer alıyor.

TÜSİAD
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağladığı için bebeğini öldüren annenin yargılanmasına başlandı
Ağladığı için bebeğini öldüren annenin yargılanmasına başlandı
Trump'tan heykellerin kaldırılmasına tepki
Trump'tan heykellerin kaldırılmasına tepki