Advert
Advert
Advert

Ülke borç krizine sürükleniyor

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın faiz artırımının güven vermediğine dikkat çekerek, “Ülke bir borç krizine sürükleniyor” dedi

Ülke borç krizine sürükleniyor
Ülke borç krizine sürükleniyor Admin
Bu içerik 289 kez okundu.
Advert

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Saray’da yapılan ekonomi toplantısının Merkez Bankası’nın (MB) talimatla hareket ettiği izlenimini güçlendirerek, güvenilirliğini zedelediğine dikkati çekti.

Faiz artımının doları frenleyemediğini, ülkenin bir borç krizine sürüklendiğini vurgulayan Öztrak, “Krizi önlemek için öncelikle ekonomide belirsizlik yaratan OHAL ve başkanlık tartışmaları rafa kaldırılmalı” dedi.

2001 ekonomik krizinin ardından Hazine Müsteşarı olarak görev yapan Öztrak, AKP’nin uyguladığı politikalarla ülkeyi ve yurttaşı borca batırdığını, ekonomiyi ‘sıcak para’ bağımlısı haline getirdiğini ifade etti. Öztrak’ın yaşanan ekonomik çalkantıyla ilgili olarak BirGün’e yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

Ekonomi büyümedi, dış borçla şişirildi

“Bu iktidar döneminde dış borç katlandı. AKP döneminde ekonomi büyümedi, borçla şişirildi. Ekonomideki sigortalar birer birer attı. Başbakan’ın ‘Dolardan bize ne? Dolsa ne olur dolmasa ne olur’ dediği gün dolar 3,09 TL idi. Şimdi dolar 3,44 TL’ye geldi. TL’deki bu 35 kuruşluk değer kaybı özel sektörün 74 milyar TL zarar etmesi anlamına geliyor.

Bu zararı eden şirket ya ürünlerinin fiyatını yükseltecek, ki bu enflasyon demek; ya maliyetlerini düşürmek için işçi çıkaracak, ki bu işsizliğin artması demek; ya da ‘siyasetin ekonomiye müdahale ettiği belirsizliklerle dolu bir ülkede yatırım da yapılmaz iş de yapılmaz’ deyip işini kapatıp gidecek. Bunların hepsi zaten borcun altında ezilen vatandaşı daha da ezecek evinin tapusunu, aracının ruhsatını bankalara kaptırmasına neden olacak.

Saray’da toplantı güvenilirliği zedeledi

Tek parti iktidarında siyasi belirsizlik yaratma becerisi bu iktidara aittir. 7 Haziran’da seçim sonucu beğenilmedi, kasımda bir seçim daha yapıldı. Bu kez sonuç beğenildi ama, Başbakan beğenilmedi. 2017 Mayıs’ında Başbakan değiştirildi. 15 Temmuz’da işbirlikçi dinci kisveli bir darbe girişimi yaşandı,

OHAL ilan edildi. Ardından Moody’s’in not indirimi geldi. Ekonomi bu kadar kritik bir noktadayken, belirsizlikleri azaltmamız gerekirken, bu sefer de başkanlık ve referandum tartışmaları başladı. Yetmedi, faizin artırılması kararının alındığı PPK toplantısından bir gün önce Cumhurbaşkanı Saray’da, TCMB Başkanının da aralarında olduğu ekonomi yönetimiyle toplantı yaptı. Bu durum, Banka’nın talimatla hareket ettiği izlenimini daha da güçlendirdi ve güvenilirliğini zedeledi.

Ekonomi hızla yavaşlıyor

AB üyelik süreciyle ilgili olumsuz gelişmeler de belirsizlikleri iyice artırdı. TCMB’nin faizi artırması güven vermedi ve doları tutmaya yetmedi. 2007’den bu yana durağanlaşan ekonomi, şimdi hızla yavaşlıyor, işsizlik artıyor, ülke bir borç krizine sürükleniyor. Borç krizleri her zaman toplumun en yoksul kesimlerini ezip geçer.

Demokrasinin güçlendirilmesi önemli

Fırsat varken bu gidişi durdurmak ve krizi önlemek gerekir. İlk yapılması gereken, ekonomide belirsizlik yaratan OHAL’in ve başkanlık tartışmalarının rafa kaldırılmasıdır. Daha sonra Şangay tartışmalarının yol açtığı kafa karışıklığından kurtulmak ve AB çapasının, karşılıklı hatalardan kurtularak, demokrasi ve insan haklarını yeniden sağlayarak güçlendirilmesine başlanmalıdır. En önemlisi de vatandaşın ve ekonomik aktörlerin güvenini yitiren bu yönetim yerine, yeni ve milli mutabakata dayanan bir yönetimle ülkede yeniden birliği sağlamaktır.”

Faik Öztrak CHP AKP
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deprem uzmanlarından Bodrum açıklaması
Deprem uzmanlarından Bodrum açıklaması
Saadet Partisi lideri seçim tarihini verdi
Saadet Partisi lideri seçim tarihini verdi