Advert
Advert
Advert

Ulus ve Dışkapı’da hastane kalmayacak

Ankara'nın merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı 7 hastane, taşınıyor.

Ulus ve Dışkapı’da hastane kalmayacak
Ulus ve Dışkapı’da hastane kalmayacak
Bu içerik 2422 kez okundu.
Advert

Başkentin merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı’na bağlı 7 hastane, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı “Çılgın Projeler” kapsamında 3 yıl içinde Etlik’te kurulacak sağlık merkezine taşınıyor. Taşınacak hastaneler arasında “Ankara’nın doğumhanesi” olarak bilinen Zekai Tahir Burak ve başkentin belli bir bölgesinin ihtiyaçlarını karşılayan Dışkapı Hastanesi de yer alıyor.

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran seçimleri öncesinde Ankara’nın bölgenin sağlık merkezi haline gelmesi için Etlik ve Bilkent’e iki kent hastanesi kurulacağını açıklamıştı. Erdoğan açıklamalarında “İki tane şehir hastanesi kuruyoruz. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin metrekare alana kurulu iki şehir hastanesinde, 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi olacak. Bu iki şehir hastanesini, Keçiören Etlik semtinde ve Bilkent’te inşa edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Devlet 25 yıl kira verecek

Etlik’te kurulacak dev tesislerin ihalesi yapıldı. Etlik Sağlık Kampusu’nu, Türk-İtalyan ortaklığı olan “Astaldi-Türkerler” kazandı. Ortaklık, hastane işini 2 milyar 400 milyon TL’ye tamamlayacak. Ancak iş bitirilmesinin ardından 25 yıl boyunca işletme hizmeti karşılığında devletten 8 milyar TL kira alacak. İhale şartanamesine göre Türk-İtalyan ortaklığının işi 3 yılda bitirmesi gerekiyor. Firma kampusta bir ana, 7 dal hastanesinin inşaatı karşılığında 25 yıl boyunca devletten alacağı kira karşılığında hastaneleri işletecek. Bu sürenin ardından dev kent hastanesi Sağlık Bakanlığı’nın olacak.

7 köklü hastane

Proje kapsamında taşınması planlanan hastaneler şöyle:“Doktor Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doktor Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doktor Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi.”

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme