Advert
Advert
Advert

Uzlaşı arayışına AKP-MHP engeli

AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı İçtüzük değişiklik önerisi, muhalefetin söz hakkına da ciddi oranda kısıtlama getiriyor.

Uzlaşı arayışına AKP-MHP engeli
Uzlaşı arayışına AKP-MHP engeli Admin
Bu içerik 84 kez okundu.
Advert

MAHMUT LICALI - CUMHURİYET - TBMM İçtüzüğü’nde değişiklik yapılmasına ilişkin AKP ve MHP’nin ortak önerisine göre bir muhalefet partisinin grup önerisinin görüşme süresi 40 dakikadan 14 dakikaya düşürülürken, muhalefetin karar yeter sayısı arama ve grup önerileriyle görüşmeleri uzatarak iktidarı uzlaşmaya zorlama araçları da etkisiz hale getiriliyor. AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı TBMM İçtüzüğü’nde değişiklik yapılmasına ilişkin önerinin Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmeleri önümüzdeki hafta başlayacak. TBMM İçtüzüğü’nde değişiklik yapılmasına ilişkin önergeye göre muhalefetin Genel Kurul’daki söz hakkı yarı yarıya azalıyor. Mevcut İçtüzük hükümlerine göre Danışma Kurulu’nda ortak karar alınmaması durumunda Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin Genel Kurul’a grup önerisi verme hakkı bulunuyor. Grup önerisinde her siyasi partiye 10 dakika söz veriliyor. Dört siyasi partinin bir grup önerisini görüşmesi bu kapsamda 40 dakika sürüyor.

14 dakikaya düşecek

TBMM’de grubu bulunan muhalefet partilerinin verdiği grup önerisinin 40 dakika süren görüşmeleri boyunca gündeme getirilen konu hakkında siyasi parti sözcüleri açıklamalarda bulunarak konunun kamuoyunda da gündeme gelmesini sağlıyor. AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı öneriye göre artık grup önerisini veren siyasi parti grubundan bir milletvekili beş dakikayı geçmemek üzere kürsüden konuşma yapacak. Diğer parti gruplarından birer milletvekili de talep etmeleri halinde üçer dakika söz alacak. Buna göre mevcut İçtüzük’e göre 40 dakika olan görüşme süresi, önerinin kabul edilmesi durumunda 14 dakikaya düşecek. Aynı zamanda muhalefet partileri grup önerisi getirmeyi iktidar ile herhangi bir konuda uzlaşma aracı olarak da kullanıyor. Muhalefet partileri iktidarla bir konuda anlaşma sağlanması durumunda grup önerisini geri çekme taktiğini kullanarak grup önerisini bir uzlaşma yöntemi olarak da uyguluyor. AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı öneriyle grup önerisinin etkisinin azaltılmasıyla muhalefet partilerinin uzlaşı arayışındaki kullanacağı araç da etkisizleştiriliyor.

akp Mhp iç tüzük tbmm
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi