Advert
Advert
Advert

Yasakçı müdüre Valilik zırhı

Bolu'da 10'uncu Yıl Marşı'nı yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'e soruşturma izni verilmedi.

Yasakçı müdüre Valilik zırhı
Yasakçı müdüre Valilik zırhı Admin
Bu içerik 351 kez okundu.
Advert

Bolu Valiliği, geçen Haziran ayında okullarda 10'uncu Yıl Marşı'nı yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında soruşturma izni vermedi. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, kararı eleştirerek Vali Aydın Baruş'u görevini yapmamakla suçladı. 

Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Haziran ayında okul müdürleri ile yaptığı 'İş Sağlığı ve Güvenliği İşveren Bilgilendirme' toplantısında 10'uncu Yıl Marşı'nın okullarda çalınmamasını istedi.

Söz konusu yasağın basına yansıması ardından tepki çeken Cengiz, kentteki çeşitli sivil toplum örgütleri ve CHP tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde siyah çelenkle protesto edilirken; polis gruba biber gazıyla müdahale etmişti.

VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Valilik tarafından Cengiz hakkında, 'Görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla başlatılan ön inceleme tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişi Mehmet Avcı'nın inceleme raporu doğrultusunda Vali Aydın Baruş, Cengiz hakkında soruşturma izni vermedi. Cengiz'in, söz konusu toplantıda 10'uncu Yıl Marşı ile ilgili söylediği, "Bazı mezuniyet törenlerinde 10'uncu Yıl Marşı çalınıyor.

10'uncu Yıl Marşı'nın üzerinden geçeli kaç sene oldu. Bu 28 Şubat marşı. Hala bana 28 Şubat'ı hatırlatacak müzik koyuyorlar. Ben orada en üst yetkili olursam marşı durdururum ve durdurdum da geçmişte. Bütün töreni sabote ettim belki de. Bırakın şunu çalmayın. Ama orada bir Vali varsa bir şey diyemem, belediye başkanı varsa müdahale edemem. Bundan sonra 10'uncu Yıl Marşı'nı çalmayın. İstemiyorum, istemiyoruz. Ve çok hoş da olmuyor. Hala bir yerlere mi özeniyoruz. O devirler geçti" sözlerine de yer verilen kararda şöyle denildi:

"Okul yöneticileri tarafından toplantıda söylenen sözlerin bir talimat, tehdit veya yasaklama olarak algılanmadığı, bu yönde kendilerine ve okullarına yapılan herhangi bir sözlü veya yazılı emir ya da talimatın bulunmadığı, olayın spontane gelişen, önceden belirlenen bir amaç ve plan dahilinde oluşmadığı anlaşılan bu diyaloglarla ilgili, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine aykırılık oluşturacak bir sonuca varılamayacağından soruşturma izni verilmemesine karar verdim."

CHP'DEN ELEŞTİRİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, düzenlediği basında toplantısında kararı eleştirerek, "Sayın Vali görevini yapmıyor. '10'uncu Yıl Marşı'nın yasaklanma kararı resmi bir karar değildi, müdürün bir söyleşisinde ortaya çıktı. O yüzden kendisine soruşturma izni vermedim' diyor. Bu noktada ben Valinin bu olaylara objektif yaklaşmadığını düşünüyorum. Bu müdür FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle bir çok müdürü görevden alıyor, bir çoğunun ihraç edilmesinde doğrudan katkısı var. Siz bu müdürle ilgili bir işlem yapmıyorsunuz" dedi.

Yusuf Cengiz CHP 10.yıl marşı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi