Advert
Advert
Advert

Yeşilçam Taş Plak Senfoni İle Yeniden Hayat Buldu!

Taş Plak Senfoni Orkestrası ‘’Taş Plak Sevdiği Müziği Çalar!’’ sloganıyla, Yeşilçam filmlerinden derlediği repertuvarıyla Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde dün akşam muhteşem bir konser verdi.

Yeşilçam Taş Plak Senfoni İle Yeniden Hayat Buldu!
Yeşilçam Taş Plak Senfoni İle Yeniden Hayat Buldu! Admin
Bu içerik 375 kez okundu.
Advert

Konser geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Yeşilçam’ın ‘’Cici Çocuğu’’ olarak bilinen Tarık Akan’a adandı. Akan’ın rol aldığı Canım Kardeşim, Habam Sınıfı, Ah Nerede filmlerinden gösterilen sahneler ve seslendirilen müzikler izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Daha evvel Queen Gecesi Konserleri'ni düzenleyen ekip Taşplak Senfoni Orkestrası adıyla 2012 yılında İstanbul'da kuruldu. Orkestra, 60 kişilik kadrosuyla, Hababam Sınıfı'ndan Çöpçüler Kralı'na, Tarkan'dan Çiçek Abbas'a 7'den 70'e herkesin aşina olduğu unutulmaz Yeşilçam filmlerinden derlediği repertuvarıyla dün gece Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde dinleyicilerinin karşısına çıktı.

Orkestra şefi Neyzen Özsarı ve besteci Boran Mert’in birlikte hazırladıkları bu proje, artık prime-time dizgesinde sıklıkla göremediğimiz; dolayısıyla eskisi kadar sıklıkla erişemediğimiz müziklere hayat vermeyi hedefliyor! 2016-2017 sezonlarında Taşplak Senfoni’nin programını oluşturacak projenin misyonu bu işitselliği unutturmamak, yeni neslin daha çok tanımasını sağlamak yönünde.

Dinleyenlerin, bu kültürü oluşturan müziğin zirvede olduğu 1970 - 80’li yıllar bandına doğru, bir müzeye girercesine yolculuğa çıkartan konserin repertuvarında: 1969 - 88 tarihleri aralığında çekilmiş 40 Yeşilçam filminden, 60’a yakın müzik bulunuyor. Ah Nerede ’den Çöpçüler Kralı’na, Çiçek Abbas’tan Hababam Sınıfı’na, Züğürt Ağa’dan Düttürü Dünya’ya birçok film müziğini orijinalinde duyulduğu gibi sergilenen konser seyirciden tam not aldı.

Taş Plak Sevdiği Müziği Çalar Yeşilçam filmleri Konser
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş Cumhuriyet yazarlarına desteğe çağırdı
Yarkadaş Cumhuriyet yazarlarına desteğe çağırdı
“Gazetecilere hemen şimdi özgürlük” toplantısı
“Gazetecilere hemen şimdi özgürlük” toplantısı