Advert
Advert
Advert

Yol boyuna yeni düzen

Ankara’da, 21 yaşındaki Mehmet Karagöz’ün Rüzgarlı’da otoparkçı kurşunuyla öldürülmesinin ardından ‘ücretsiz’ hale getirilen yol boyu otoparkı uygulaması, 16 ay aradan sonra yeniden başlıyor. Ulus’ta, Rüzgarlı ile birlikte 3 cadde ve 6 sokakta uygulanacak yol boyu otoparkını BELTAŞ AŞ işletecek.

Yol boyuna yeni düzen
Yol boyuna yeni düzen Admin
Bu içerik 345 kez okundu.
Advert

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki günkü oturumunda, kent gündemine ilişkin önemli bir karar alındı. Meclis’in 2’nci Başkan Vekili Nail Çimen başkanlığındaki toplantısında, Rüzgarlı Caddesi’ndeki Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği’nin (TİMKODER) ‘otopark sorunu nedeniyle bölgedeki cadde ve sokakların yol boyu otopark olarak işletilmesi’ talebi gündeme geldi. Konuya ilişkin hazırlanan Başkanlık yazısı oy birliğiyle kabul edildi. 

HER PARKIN 2 TL’Sİ BELEDİYEYE

Karara göre, Rüzgarlı Caddesi ile bağlantılı toplam 9 cadde/sokağın 25 yıl süreyle yol boyu otopark olarak işletme hakkı, Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi BELTAŞ AŞ’ye devredildi. Altındağ Şehit Teğmen Kalmaz Caddesi ve Necatibey Demirtepe Köprüsü yanındaki açık otoparklar ile Hacettepe Üniversitesi otoparkını da işletmekte olan BELTAŞ AŞ, Rüzgarlı’daki yeni yol boyu otopark alanları için Büyükşehir Belediyesi’ne ilk yıl araç başı 2 TL ücret ödeyecek. Diğer yıllar için uygulanacak tarife, yurt içi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) göre belirlenecek.

İLK 25 DAKİKA ÜCRETSİZ TAM GÜN 10 TL

Hürriyet Ankara’nın edindiği bilgiye göre, Meclis kararıyla yol kenarı ücretli otoparka dönüşen Rüzgarlı Caddesi ile bağlantılı 9 cadde/sokakta, BELTAŞ AŞ’nin işletmeciliğini yaptığı Hacettepe Otoparkı’ndaki sistem uygulanacak. İstanbul’daki İSPARK’a benzer ANPARK adıyla uygulanan sistemde otopark ücret tarifesi, UKOME kararına göre ilk 25 dakika ücretsiz, 4 saate kadar 5 TL, 4-8 saat arası 7 TL ve tam gün 10 TL olacak. Otopark görevlileri, tek tip kıyafetle hizmet verecek. Uygulamanın, cadde ve sokaklara göre yapılacak düzenlemelerin ardından önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

463 ARAÇ KAPASİTELİ 9 NOKTA

Ücretli yol boyu otopark olarak belirlenen 9 cadde/sokağın toplam araç kapasitesi ise 463 olarak belirlendi. Ücretli otopark olan cadde ve sokaklar şöyle:
* Ege Sokak (Yaşar Doğu Sokak ile Plevne Sokak arası. Agah Efendi Sokak ile Fuat Börekçi Caddesi arası.)-55 araç kapasiteli.

* Eşdost Sokak-19 araç kapasiteli.
* Fuat Börekçi Caddesi-30 araç kapasiteli.
* Plevne Sokak-20 araç kapasiteli.
* Rüzgarlı Caddesi-65 araç kapasiteli.
* Yaşar Doğu Sokak-9 araç kapasiteli.
* Çelik Caddesi-100 araç kapasiteli.
* Agah Efendi Sokak-70 araç kapasiteli.
* Hamit Kaplan Sokak-90 araç kapasiteli.

KANLI BİTMİŞTİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, 2014’te aldığı kararlarla Ankara’daki birçok bölge yol boyu ücretli otoparka dönüştürülmüştü. 

Özel firmalarca işletilen yol boyu otoparklarda, ücret toplayan görevlilerin sebep olduğu sorunlar nedeniyle uygulama büyük tepki toplamıştı. 9 Temmuz 2015 tarihinde uygulamayı protesto eden Rüzgarlı Sokak (şimdi cadde) esnafının üzerine otoparkçılar tarafından ateş açılmış, 21 yaşındaki esnaf Mehmet Karagöz hayatını kaybetmişti. Kanlı sona eren protesto gösterisinin ardından Büyükşehir Belediye Meclisi, 15 Temmuz 2015 tarihinden itibaren uygulamayı sonlandırarak, otopark tabelalarının üzerine “ücretsizdir” yazılı etiketler yapıştırmıştı.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taciz kavgası: 1 Suriyeli öldü, 1 Suriyeli yaralandı
Taciz kavgası: 1 Suriyeli öldü, 1 Suriyeli yaralandı
Melek Baykal 'Ahududu' ile 8 yıl sonra sahnede
Melek Baykal 'Ahududu' ile 8 yıl sonra sahnede