Advert
Advert
Advert

Yurtdışındaki Türk askerleri neden hastalanıyor?

15 Temmuz sonrasında Türkiye’ye çağrılan ancak geri dönmeyen 30 askeri ataşeden 18’inin, “soğuk algınlığı”, “depresyon” ve “bel ağrısı” gibi bahanelerle “uçağa binemez” raporu aldığı ortaya çıktı.

Yurtdışındaki Türk askerleri neden hastalanıyor?
Yurtdışındaki Türk askerleri neden hastalanıyor? Admin
Bu içerik 322 kez okundu.
Advert

Öte yandan Ramstein NATO Üssü’nde görevli olan ve geri çağrılan Türk askerlerinin, Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Cemaat’in darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında, “örgüt üyesi” suçlaması yöneltilen askeri ataşelerin 30’unun Türkiye’ye dönmediği, 12 askeri ataşenin de firari olarak arandığı öğrenildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, 18 askeri ataşe ise görev yaptıkları ülkelerde depresyon, yüksek tansiyon ve bel ağrısı gibi gerekçelerle “Uçağa binemez” raporu aldı ve ifadeye gelmedi.

EN ÇOK “DEPRESYON” VAR

FETÖ soruşturması kapsamında Türkiye’ye ifadeye çağrılan Berlin, Brüksel, Roma ve Viyana gibi başkentlerde görev yapan 18 askeri ataşe, firari görünmemek için sağlık raporları aldı. Baş dönmesi, üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ve bel ağrısı gibi gerekçelerle rapor alan askeri ataşelerin, raporlarında en sık görülen rahatsızlık ise “depresyon” oldu.

DÖNMEYENLERİN ÇOĞU, NATO’DA ASKERİ PERSONEL

Ankara’nın darbe girişimi sonrasında merkeze çağırdığı, Almanya’daki NATO üslerinde görevli çok sayıda askeri personelin, Türkiye’ye dönmediği öğrenildi. Diplomatik pasaport sahibi yaklaşık 60 Türk vatandaşı, görevlerinin sona ermesi, geri çağrılmaları ve pasaportlarının iptal edilmesine rağmen Almanya’dan ayrılmadı. Bunların çoğu NATO üslerinde görevli askeri personel.

RAMSTEİN NATO ÜSSÜNDE BULUNAN TÜRK ASKERLERİ ALMANYA’YA İLTİCA BAŞVURUSU YAPTI

BBC Türkçe’nin Associated Press’ten aktardığı habere göre, Rheinland-Pfalz eyaletinin Kaiserslautern kenti yakınlarındaki Ramstein kasabasında bulunan NATO Üssü’nde görevli Türk askerleri, Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu. Ajans, Rheinland-Pfalz eyaleti yetkililerinin kaç askerin iltica başvurusunda bulunduğu konusunda bilgi vermekten kaçındığını belirtti.

Baden-Württemberg ve Rhineland-Palatinate eyaletlerine yayın yapan Alman SWR kanalının web sitesi başvurunun Kaiserslautern’deki resmi makamlar tarafından da doğrulandığını yazdı.

The Rhineland-Palatinate eyaletinin Mainz’de bulunan Uyum Bakanlığı ise iltica başvurusuyla ilgili daha fazla yorum yapmazken, SWR’nin bilgisine başvurduğu bakanlık sözcüsü, “Kişisel hakların korunması ve güvenlik gibi gerekçeler nedeniyle sözü edilen bireylerin iltica süreçleriyle ilgili bilgi veremiyoruz “açıklaması yaptı.

Askerlerin NATO üssündeki görev sürelerinin yakında dolacağını ve Türkiye’ye gönderileceklerini belirten SWR, başvuruların Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından incelendiği bilgisini verdi.

‘DİPLOMATİK KRİZ ÇIKABİLİR’

Kaiserslautern’e 16 km uzaklıktaki Ramstein Hava Üssü, ABD’nin Avrupa’daki havagücünün ve NATO’nun lojistik tesislerinin merkezi.

SWR’nin NATO sözcüsüne dayandırdığı bilgiye göre üste 500 asker bulunuyor. Bunlardan 30 civarı Türk askeri.

Kaiserslautern Teknik Üniversitesi’nden siyaset bilimcisi Marcus Müller ise iltica başvurusuyla birlikte Türkiye ile Almanya arasında yeni bir diplomatik kriz çıkabilecğini söyledi. Müller, “Eğer BAMF, Türk askerlerin iltica başvurusunu kabul ederse Almanya, Türkiye’yi hukukun üstünlüğünün olmadığı bir ülke olarak değerlendirmiş sayılır” yorumunu yaptı.

NATO FETÖ
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
BEDAŞ 20 polis eşliğinde Cemevi'nin elektriğini kesti!
BEDAŞ 20 polis eşliğinde Cemevi'nin elektriğini kesti!