Advert
Advert
Advert
Ankara'nın amblem kargaşası
Tuncer Kırhan

Ankara'nın amblem kargaşası

Bu içerik 580 kez okundu.
Amblem ya da logo bir kentin, kurumun yada ürünün kimliğini ortaya koyan, eski deyimle 'Alameti farika'sıdır.

 Eskilerin arma dediği bugün amblem dediğimiz simge, grafiksel şekil veya harften oluşan, aynı zamanda sanat özelliği taşıyan sembollerdir. Bunu yapanlarda seçenlerde işten anlayan insanlardır. Hele hele bir kentin amblemi yapılırken, o kentin  tarihi, kültürel formları  ile estetik kazanır.

İyi tasarlanmış bir amblem tanıtım özelliği  ile rozet uygulamasından flamaya  kadar her boyutta uygulanabilir yalın, özgün ve bir çırpıda mesaj verebilen  grafiksel bir çalışma olmalıdır.

Gelin görün ki; ben yaptım anlayışıyla ortaya atılan hiçbir şey yerine oturamamaktadır.  Hal böyle iken de bir kargaşadır sürüp gidiyor.

Ankara'da yetişen ünlü şair Orhan Veli'nin dediği gibi; 'Hiçbir şeyden çekmedi dünyada, nasırdan çektiği kadar' mısrasında olduğu gibi Ankaralılarda hiçbir şeyden çekmedi amblemden çektiği kadar.

Kargaşa yaratan 'Kedi' amblemi Yargıtay kararına rağmen, bu defa bıyıklı maço görüntüsüyle belediye meclisinden geçirildi. Oldu olacak birde sakal takılsaydı da saygınlığı artsaydı.

Burada ilginç  olan kedinin bıyığı falan değil, Cumhuriyetin başkentini tanıtacak simgeden uzaklaştırılmadır.

Gazetelerden okuduğumuz şekliyle 'Hitit Güneşini CHP'li Karayalçın kaldırmış, ben kaldırmadım' yerine farklı bir yaklaşım oluşturulabilirdi. Ankara'da birden çok güzel sanat fakültesi, reklam ajansları var.

Gazete ilanıyla bir amblem yarışması açılırdı, bu işin uzmanı olan kişiler değerlendirmeyi yapar ve kentin amblemi ortaya çıkardı. Ya da seçilen birkaç örnek belediye başkanının  zaman zaman yaptığı gibi, Ankara'nın muhtelif yerlerinde anketler düzenlenir halkın görüşü doğrultusunda demokratik bir karar çıkarılırdı.(!)

Öyle olmadı, olması da mümkün değil. O halde sormak gerekir, gerçeğinden aşırma olan bu kedi neyin nesidir, nerelidir. Magic Box'ta bir  site logosu mudur?  Vanlımıdır, yoksa Van ile Ankara arası bir şey mi anlayamadık.

Ankaralı olmadığı kesin.Bildiğimiz Ankara kedisi asimilasyona uğratılmıştır. Yoksa durduk yerde, İngilizlerin deyimiyle, 'misscat' yani dişi kedi, kendi başına kalsaydı Ankara'nın ünlü 'misket' oyununun da simgesi olacakken, maço kılığına girmesi hiç hoş olmadı.

Bunu anlatınca aklımıza eski  bir siyasi parti liderinin uygulamaları geldi. Cat Stevans adlı bir İngiliz şarkıcının kıyafetini değiştirerek, eline tespih, ayağına yemeni, başına takke koyup seçim meydanlarında gezdirirken bir İngiliz'i Müslüman yapmakla övünmüşlerdi. Oysa Cat Stevans mavi gözleri,fiziği ve konuşmasıyla kırk yıllık saf kan bir İngiliz'di.

Bizim amblem işi de öğle oldu. Ankara Belediye başkanı yirmi yıldan beri başarıyla yönettiği cumhuriyetin başkentinde  bu kadar uzun tartışma yaratan  amblem konusunda iyi bir performans gösteremedi.
Benzer anlayışla Ankara'da yapılanların örnekleri saymakla bitmez.

Örnek mi; kimselerin geçmediği demir üst geçitler, yağmurlarda su dolan alt geçitler ve Söğütözü'nde ki  ucube demir kafesi örten panolara reklam veren bile yokken,bari bu defa  Ankaralılara sorarak bir iş yapılsaydı.

Bernard Shaw'ın bir sözü ile bitirelim. Akıllı adam, aklını kullanır. Daha akıllı adam, başkalarının aklını da kullanır.
DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!