Advert
Advert
Advert
Fayton nostaljisi ve çevre...
Tuncer Kırhan

Fayton nostaljisi ve çevre...

Bu içerik 625 kez okundu.

Bu sözcüklerden ikincisi, geçmişte kalan güzelliklere olan özlem duygusu ve bu duygunun baskın duruma gelme anlayışı, sondaki ise  hepimizin bildiği, ancak  henüz anlaşılmayan   bir fantezi olarak düşünülebilir.

Çünkü, kimse kızmasın çevre ile ilgili alt yapı anlayışı  henüz kavramdan öteye gidememiştir.

Nostaljinin, günümüzde modadan, müziğe,yemekten eğlenceğe kadar her şeyde bir rüzgar gibi estiğini düşünürsek, çevre yönetimlerinin sık sık değişen hizmet alanıyla kollektif bir  otorite içinde kalması vizyon kısırlığı  yaşamaktadır.

Hepimizin anılarında yer alan faytonlar şimdilerde turistik bölgelerin ulaşım  aracı olurken, özellikle Büyükada, Heybeliada derken devr-i iktidar döneminde  Abant  gölü kıyıları fayton pazarı haline gelmiştir. Buralara giderseniz,  gördükleriniz karşısında şaşkınlık yaşayacağınızdan eminiz.

Güzelim çay bahçelerinde oturanlar  ahır  ve tezek kokusuyla iç içe kalırken, sıcak ve nemli havanın buna eklenmesiyle, çevrenin ötesinde gerçek bir sağlık  sorunu yaşanmaktadır.

Kim ne derse desin, dizilere roman ve şiirlere konu olan doğa harikası beldeler nostalji adına çekilmez  haldedir.

Düşünebilir misiniz, yalnız Büyük Ada'da üç yüz fayton bulunurken, at sayısı altı, yedi yüzü bulmaktadır. Bu sayıda  hayvanın barınma, hastalık ve ahır hizmetleri hangi koşullarda yürümekte olduğunu belirleyen yönerge, ya da denetim de yoktur. 

Bugün, nostalji olmaktan çıkan faytonlar rant sevdası ile insan sağlığının önüne geçmiş durumdadır. İlginç olan, insan sağlığı uzmanı, yılların CHP'li belediye başkanı da bu  çelişkiyi kanıksamış olacak ki yaşananları görememektedir.

Çünkü, nostalji adına, iskeleden semtlere kontrollü bir çözüm bulunmasıo gerekirken, habire fayton sayısı artırılmıştır.  Oysa dünyanın en küçük ikinci ülkesi Monaco 4,5 k.m. kordonu ve yüz binleri bulan turizm nüfusuyla bu tip sorunları çözmüştür.
Farklı bir uygulama ile,İstiklal Caddesinin araçlara kapanarak, tek bir tramvayın çalışması gerçek bir  nostalji olup, sonuç şehircilik adına başarılı bir uygulama örneğidir.

2010 yılında otomobil artışıyla Türkiye rekoru kıran  Ankara'yı yönetenlerin  ilçelerden transfer ettiği taksi plakalarıyla sayı sekiz bine çıkarken, burada yaratılan kirlilik adalar ve Abant'taki kirlilik aynı olmuştur. Ankara'da taksi sayısı artarken, şoför esnafın sorunları çoğalarak çeşitli sıkıntılara neden olmuştur.

Ankara'da taksi ücretleri,  İstanbul ve İzmir'e nazaran pahalıdır. Taksiciler iş yapamadığı için korsan yarışı içinde trafiği allak bullak etmektedir. Kızılay merkezinde yüksek bir noktadan aşağı bakıldığında her on otomobilden beşinin sarı renkli olduğu görülmektedir.

Petrol fiyatlarında dünya birincisi olan bir ülkede araç sayısı ile fayton sayısının artması çevrecilik ve ulusal servet yönünden  çılgınlıktır.

Bugün İzmir dahil tüm kentlere veda eden faytonların girdiği bölgelerde çevre sorunları dahada artacağa benzemektedir.

Bir zamanlar merkep diye bilinen hayvanlarında ulaşımda kullanıldığını düşünürken, nostalji adına yüzlerce atın arabalara koşularak binlerce insan arasında trafiğe sokmanın alemi yoktur.
Merkep ya da eşek demişken, nostaljik  bir hikaye ile bitirelim.

Osmanlının son dönemleridir, ünlü hiciv ustası şair Eşref ile arkadaşı Kamil Paşa arasında bir konuşma geçer.
Kâmil Paşa Kıbrıs'a geziye giderken Şair Eşref'e;
 "Bir isteğin varsa getireyim " der. Eşref bu tekliften mutludur.
"Paşam,artık yaşlandım, yokuşları çıkarken yoruluyorum. Kıbrıs eşekleri meşhurdur, bana bir tane getirirsen ömür boyu  duacı olurum" der.

Kâmil Paşa  Kıbrıs'a gider,dönüşünde karşılamaya gidenlar arasında,Eşref'te vardır.Paşa,Eşref'i görünce mahcup olur.
"Afedersin senin eşeği  unuttum, doğrusu seni görünce hatırladım" der.
Eşref  hiç sözün altında kalır mı.
"Aman Paşam,üzülmeyin, eşek gelmese de olur,siz geldiniz ya" der.

DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!