Advert
Advert
Advert
19 Mayıs 1919 ve 19 Kahraman
Tuncer Kırhan

19 Mayıs 1919 ve 19 Kahraman

Bu içerik 495 kez okundu.
Gün geçmiyor ki, medya ve siyasi arenada cumhuriyetin ilkeleri yada onu yaratan kahramanlar üzerine manipülasyon (başka anlam vermek) yapılmasın.

Neymiş, bölgeler arası hava şartları bahane edilerek Ankara dışındaki illerdeki kutlamaların yeniden düzenlenmesi gerekmiş.

Oldu olacak, 'şu okullar olmasa milli eğitim çok iyi idare edilir' diyen eski MEB'ı bakanı gibi isteyen evde, isteyen kahvede soba etrafında oturup, 19 Mayıs'ta ne olduğunu konuşsun. 

Bilindiği gibi,19 Mayıs'ın ulusal bir bayram olması, devletin yapılanması sürecinde Atatürk'ün ölümünden altı ay önce yasalaşmıştı. O güne kadar yalnız Samsun'da panayır ortamlarında kutlamalar yapılırken, 19 Mayıs'ın ulusal anlam kazanmasının nedeni,  cumhuriyet gençliğinin dinamik koşullarda hazırlamasına bağlıdır.

Dönemin spor kuruluşu olan 'Türkiye İdman Cemiyeti' başkanı Atatürk'ün eski yaveri Cevat Abbas'ın, 28 Haziran 1938 yani Atatürk'ün ölümünden sadece beş ay önce meclise sunduğu önerge ile ulusal kimlik kazanmıştır. Yoksa birilerinin dediği gibi ne Faşist Hitler Almanya'sı nede Musolini İtalya’sı örnek alınmamıştır.

Onu kaldıralım bunu koyalım derken, olan ulusal benliğimizin zayıflamasıdır. Meraklısı için ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, 'Ay Büyürken' adlı kitabını tavsiye ederiz.
19 Mayıs 1919 tarihinde yakılan ulusal kurtuluş meşalesinin aydınlanması yerine, 'Ortodoks'ta da var' diyerek laik cumhuriyetin genç beyinlerini Umre'ye taşımak çok mu doğru bir iştir.

Atatürk büyük nutkuna başlarken, "1919 yılı Mayıs'ının on dokuzuncu günü Samsun'a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyle idi" der. Böylesine dramatik bir tanım, ancak o destanı yaşayan ve yaratan dehanın ifadesi olur. İşgal altında bulunan beş yüz yıllık bir devletin yönetim zafiyetine ait tespitler ve ortaya koyulan mücadele anlatılır.

Üzerine hangi spekülasyonlar yapılsa da 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan kadro Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat seçtiği inançlı ve devrimci bir kadrodur.

Bu kahramanlar kimdi?
1-Üçüncü Kolordu Kumandanlığı için General Refet Bele, 2-Kurmay Başkanı Kazım Dirik,3- Kurmay Başkan yardımcısı Yarbay Mehmet Arif, 4-Şube Müdürü Binbaşı Hüsrev Gerede,5- Topçu Kumandanı Binbaşı Kemal, 6-Ordu Sağlık Başkanı Dr. Albay İbrahim Tali (Öngören) 7- Dr. Refik Saydam, 8-Başyaver Yüzbaşı Cevat Abbas, 9-Kurmay Başkanı Yüzbaşı Mümtaz, 10- Yüzbaşı İsmail Hakkı, 11-Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket,12- Karargah Komutanı Yüzbaşı Mustafa, 13-Kurmay Başkanlığı Yaveri Üsteğmen Hayati, 14-İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah, 15-Refet Bele’nin yaveri Üsteğmen Hikmet,16-Mustafa Kemal Paşa'nın Yaveri Teğmen Muzaffer, 17-Şifre Katibi Faik bey,18-Şifreci Memduh ve Ordu müfettişi yetkileri dışında, "Fahri yaver-i Hazret-i Şehriyar" yani padişahın yaveri unvanıyla Mustafa Kemal Paşa idi.  
On dokuz Mayıs'ı geleneksel değerlerle kutlamanın ne zararı olabilir. 

Ünlü yazar Nurullah Ataç'ın ifadesiyle;' Cumhuriyetin erdemlerini anlamayanlar Ata'nın nutkunu bir daha, bir daha, hatta bir daha okumalıdırlar.'
DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!