Advert
Advert
Advert
Erdemli bir insanı yitirmek
Tuncer Kırhan

Erdemli bir insanı yitirmek

Bu içerik 430 kez okundu.

Kimi insanlar taşıdıkları isim ve sıfatlarıyla simgeleşirler.

15 Şubat günü kaybettiğimiz dostumuz, Ahmet İhsan Güzel'de soyadındaki anlam gibi 'Güzel' bir insandı.

Eğitimci yanı bir yana, ödün vermediği Cumhuriyet ilkeleri ve Atatürkçülük onun için bir tutku idi.

Donanımlı bir CHP'li, sivil toplumcu, çevreci, mükemmel bir eş ve baba, güvenilir arkadaş ve lezzetine doyum olmayan dost kişiliği ile güzel bir insandı.

Bilindiği gibi, insanlar için en dayanılmaz gerçeklerin başında, sevdikleri birinin, günün birinde onları ve sürdürdükleri ilke ve idealleriyle bırakıp sonsuza gitmeleri gerçeğidir.

O insanlar, yaşamlarında birlikte oldukları aile bireyleri, tutkuları ve dostlarıyla ilişkilerinin kesildiği bir gerçekle karşılaşırlar.

Bu dayanılmaz gerçek ne kadar acı da olsa, anahtarının tanrıda olduğu bir sonsuzluk içinde çıkılan ve adının ölüm olduğu bir yolculuktur.

Mevlana, bu ayrılığı şöyle tanımlar.
'Ölüm öyle bir çeşme ki, herkes oradan su içecek, Ölüm öyle bir köprü ki, herkes oradan geçecek'

Ahmet İhsan Güzel,  geçtiğimiz yıl kaza geçiren sevgili eşinin tedavi sürecinde, onu bir an yalnız bırakmadı. Yaşanan süreçte mutlu sonu yakalarken verdiği mücadele ile gerçek bir aşk adamı olduğunu bilenler iyi bilir.
 
İçinde yaşattığı çocuksu duygularla süslediği efeler diyarına olan tutkusu ile memleket sevdalısıydı.

Her öğretmen gibi cumhuriyetin ışığını taşıdığı Anadolu’da her yaştan insanla kaynaşma yeteneği olan bir dosttu.

Toplumcu kişiliğinde yer eden değerlerle, katılımcı ve mücadele adamıydı. Üyesi olduğu partiye olan bağlılığı ve katılımcılığıyla kendini gösterirken sorumluluk duygusu içinde bir nefer gibi koşturan insandı.

Görev yaptığı sivil toplum kuruluşları içinde kimi zaman örgüt giysisi ve elinde pankartla bulvarlarda ilkeli bir tüketici hakları savunucusu, kimi zaman, devrimci önderleri anma günlerinde coşkulu bir yüreğin sahibiydi.

Babacan ve sevimli duruşu, daima gülen gözleri ve son zamanlarda karizma diye taşıdığı sakalıyla en olumsuz durumlarda bile insanların yüzünde tebessüm oluşturmasını bilen naif ve ince bir mizah adamıydı.

Seferihisar’da, yerel yöneticiler ve CHP birimiyle el ele vererek başlattığı, 'Seferihisar'ı Güzelleştirme Derneği' çalışmalarını Ankara'ya taşımada ne kadar mahirse, Çayyolu'nda kent yaşamını olumsuz etkileyen BAZ istasyonu uygulamasına karşı verdiği mücadele ile küçük şeylerden  büyük mutluluk duyan bir insandı.

Son görüşmemiz, CHP Çayyolu Temsilciliğindeki delege seçimleri için, Abdullah Yüksel Hoca ile birlikte çağırınca çıkıp geldi.

Seçim sonrası ayaküstü sohbet ettik, işlerini bitirdiğini, haftaya İstanbul'da geleceğini söyledi, orada buluşmak üzere sözleşip ayrıldık.

Hiç aklımıza gelir miydi rahatsızlanacağı ve takibinde eşi Sevim Hanım'dan 'Onu kaybettik' sözüyle dostlarına kötü bir şaka yapacağını.

Yerin aydınlık olsun, dostların seni hep sevgi ile anacak.
Seni toprağa vermek için Ankara'dan gelen vefalı arkadaşların vardı.
Bu birlikteliği sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Fethi Yaşar'ın desteği vardı.

Nurlar içinde yat.

DİĞER YAZILAR
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Selin Sayek Böke'den Adalet Kurultayı hakkında açıklamalar
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!
Kendi partisinin 'milliyetçi' adına karşı!